avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj-munca femeii in gospodarie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj-munca femeii in gospodarie

Buna.
Procentual, care e marja in care e apreciata munca femeii in gospodarie?
Situatia de fapt e urmatoarea: Casatorie in 2001, un an am locuit cu mama mea, apoi cu un avans de la socrii, am facut imprumut in banca si am cumparat o garsoniera. Peste 1/2 an am nascut fetita. Pe toata perioada casatoriei eu nu am lucrat- decat f putin si fara carte de munca. Poate nici cu gospodaritul nu m-am omorat, (faceam mancare, spalam, curatienie- dar nu dadeam pe branci) in schimb m-am ocupat mult de fetita. Am refuzat la un mom sa lucrez, pt ca toti banii pe care i-as fi castigat i-as fi dat unei bone- iar o bona nu s-ar fi ocupat de copil cum o fac eu.
Mai vreau sa mentionez ca sotul nu castiga sume fabuloase, bugetar, iar banii abia ne ajungeau pt rata si utilitati. Cu mancare de cele mai multe ori ne ajuta mama mea, si tot ea si cu majoritatea celor necesare pt fetita.
Acum sotul vrea el toata garsoniera. Nu vrea sa-mi dea mie aproape nimic sau maxim 10%!!! Zice ca doar el si ai lui au pus toti banii si ca poate dovedi! Un avocat mi-a zis ca pot obtine pana la 40%. E adevarat?
Se poate sa nu obtin nimic?
Sa accept cei 10% sau sa ma lupt pt mai mult? CE SANSE AM?
MULTUMESC ANTICIPAT!:)
Si inca o intrebare. Parintii lui i-au dat banii de avans pt casa, la acel moment, cam 30-35%. I-au dat la notar, ca donatie dar in act nu se precizeaza scopul donatiei. Eu zic ca nu poate dovedi ca acei bani au fost pt avansul de casa, dar el zice ca se poate dovedi ca imediat dupa ce i-a primit (ma rog, cateva zile, sapt..) i-a depus la banca.
Chiar si daca ar putea dovedi ca sunt de la parintii lui, ei se vor scadea procentual din valoarea casei, iar restul se va imparti...50-50.. sau conform hotararii instantei?
I-a depus la banca pentru casa sau doar asa..sa aiba un cont? Daca dovedeste ca acei bani au fost investiti in achizitionarea garsonierei , instanta poate sa-i atribuie lui o cota majorata. Daca intre data donatiei si data platii avansului sunt doar cateva zile atunci e clar. Nu se vor scade din valoarea garsonierei si apoi se va imparti 50-50 ci se va stabili in favoarea lui o cota majorata probabil de 60-70% si in favoarea dvs. restul.
Mult succes.
iarina mai a scris:

Si inca o intrebare. Parintii lui i-au dat banii de avans pt casa, la acel moment, cam 30-35%. I-au dat la notar, ca donatie dar in act nu se precizeaza scopul donatiei. Eu zic ca nu poate dovedi ca acei bani au fost pt avansul de casa, dar el zice ca se poate dovedi ca imediat dupa ce i-a primit (ma rog, cateva zile, sapt..) i-a depus la banca.
Chiar si daca ar putea dovedi ca sunt de la parintii lui, ei se vor scadea procentual din valoarea casei, iar restul se va imparti...50-50.. sau conform hotararii instantei?


Daca dovedeste in instanta contributia nu cred ca ajungeti la 50% cu 50% din imobil.O solutie ar fi cea cu impartirea a 50% din ceea ce ramane.
Nu cred ca putem face o evaluare realista a sanselor doamnei, nu cunoastem toata situatia.
Consider ca ceea ce va spunem poate fi intors 180 de grade cu unele probe, caci nu stim toata situatia...
Conteaza si cat ati lucrat si ce venit aveati in acele perioade, nu conteaza daca e la alb sau la negru... :D Se poate demonstra cu orice mijloc de proba...
Conteaza si cat v-au ajutat parintii dv., asa cum i-au ajutat pe ai lui, conteaza dadca aveti cu ce sa dovediti toate astea...
Conteaza cand si in ce baza ati facut acel credit pe numele dv., la ce a fost folosit, cine l-a achitat pana acum...
Conteaza ce venit ati avut cat ati stat cu copilul acasa, daca ati beneficiat de uindemnizatie de crestere copil...

Muuuulte, multe chestiuni conteaza ca sa poti spune cat si cum, ce sanse sunt...
Cred ca toate aprecierile colegilor in procente sunt eronate, caci nu au date indestulatoare la baza... Imi pare rau, dar nu cred ca ar trebui sa va incredeti in ele...

Asa, ca exemplu, am avut caz cand munca femeii in casa i-a adus 90% din bunuri, ca aveau un motel deasupra casei si, se pare, femeia facea tot in motel, plus relatia cu furnizori, angajati, se ocupa de tot... :P 90%! Dar nici acest exemplu nu vad sa aiba vreo relevanta in situatia dv.
In mod normal doamnei ii trebuie un avocat sa o reprezinte.
Sanse se poate spune ca are.Poate sa iasa bine.
Insa, mai depinde si de ea ceea ce va iesi la proces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la chirie iulia2000 iulia2000 Dupa casatorie am cumparat un imobil impreuna cu sotul printr-un credit ipotecar pe vreo 33 de ani.El avea o garsoniera dinainte de casatorie.A vandut ... (vezi toată discuția)
Divort cu partaj imobil ipotecat malmo malmo buna ziua.doresc si eu sa ma lamureasca cineva asupra unui aspect pentru ca sunt disperata.sunt proaspat divortata...am primit hotararea de divort recent.am 2 ... (vezi toată discuția)
Partajul in cazul dovedirii infidelitatii sotiei.. Florinm1973 Florinm1973 Am fost casatorit 19 ani din care a rezultat un minor de 16 ani care a ramas cu mine in locuinta. Pe sotie am inregistrat-o audio in timp ce discuta cu ... (vezi toată discuția)