Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Am hotarat sa renunt la actualul loc de munca dat fiind faptul ca ma mut din Bucuresti intr-o alta localitate unde ma asteapta un alt loc de munca. Am inaintat conducerii o cerere de incetare a CIM conform art. 55, lit B. Mi-au luat hartia si mi-au spus ca urmeaza sa discutam. A doua zi am solicitat un raspuns pentru ca sefii sunt de gasit numai jumatate de ora dimineatza si m-am temut sa nu ma tot amane. Mi s-a spus ca nu pot pleca asa usor, ca trebuie preaviz. Eu am solicitat in acest caz ca data de incepere a preavizului sa fie aceeasi cu data la care am cerut eu incetarea contractului. Mi s-a spus ca ramane de vazut acest lucru si m-a amanat pentru ziua urmatoare pentru alte discutii.

Cum trebuie sa procedez ca sa nu fiu amanata cu data de incepere a preavizului si pentru a preintampina alte problema care pot sa apara?

Multumesc
Sa trag o concluzie din cele spuse:

Eu am depus hartia de incetare CIM prin acordul partilor si mi s-a spus ca asa nu se poate (ca nu pot pleca ca din gara) si mi-au dat preaviz de 15 zile. Ok, am spus. Am si inregistrat aceasta cerere la secretariat si am luat o copie cu nr de inregistrare. Ideea este ca refuza sa-mi inceapa preavizul cu data la care am depus eu cererea de incetare CIM cu acordul partilor.Se folosesc de faptul ca "stai sa vedem", " sa discutam" daca se poate, etc., ca sa mai traga de timp si ulterior sa-mi spuna ca pot incepe preavizul cu o anumita data (alta decat cea in care eu am solicitat incetarea contractului)

Intrebarea mea era daca trebuie sa mai scriu o hartie catre angajator in care sa precizez clar ca imi dau demisia (de moment de n-a fost de acord "cu acordul partilor") sau este suficienta cea initiala (art 55, lit b) si faptul ca mi-au spus ca-mi dau preaviz?

Sper ca am fost suficient de clara in a explica cele intamplate.

Multumesc mult
irinuk a scris:
Eu am depus hartia de incetare CIM prin acordul partilor si mi s-a spus ca asa nu se poate (ca nu pot pleca ca din gara) si mi-au dat preaviz de 15 zile. Ok, am spus. Am si inregistrat aceasta cerere la secretariat si am luat o copie cu nr de inregistrare. Ideea este ca refuza sa-mi inceapa preavizul cu data la care am depus eu cererea de incetare CIM cu acordul partilor.Se folosesc de faptul ca "stai sa vedem", " sa discutam" daca se poate, etc., ca sa mai traga de timp si ulterior sa-mi spuna ca pot incepe preavizul cu o anumita data (alta decat cea in care eu am solicitat incetarea contractului)

Acordul partilor inseamna ca si angajatorul si angajatul cad la intelegere privind data plecarii tinind cont sau nu de o perioada de lucru ulterioara depunerii cererii aprobate de incetare CIM cu acordul partilor.
Sigur ca le pare rau ca plecati si incearca sa va "balmajeasca" cu "stai sa vedem" si "sa discutam".
Daca insistati sa plecati cu acordul partilor transati direct problema privind data plecarii. Ajungeti la o intelegere scrisa si inregistrata pe care o urmati ( alta decat prima daca nu a fost aprobata cu data exacta a plecarii dvs. ).

Intrebarea mea era daca trebuie sa mai scriu o hartie catre angajator in care sa precizez clar ca imi dau demisia (de moment de n-a fost de acord "cu acordul partilor") sau este suficienta cea initiala (art 55, lit b) si faptul ca mi-au spus ca-mi dau preaviz?

Daca nu reusiti sa ii convingeti si sa intocmiti o hartie clara de plecare cu acordul partilor, este clar ca daca insistati sa plecati aveti nevoie de demisie scrisa si inregistrata care nu necesita aprobare si in 15 zile contractul se incheie.

Sper ca am fost suficient de clara in a explica cele intamplate.

Este foarte explicit. Sper si raspunsul sa fie la fel.

Pentru "irinuk":
Raspunsurile care vi s-au dat au fost clare pentru mine dar cred ca pentru dvs. nu.
De aceea va trimit un model de notificare de demisie, o faceti in dublu exemplar si procedati cum v-am spus mai sus.
Succes!

Catre,
S.C. ________________________________________

Domnule Administrator,

Subsemnatul(a) __________________________________________________
angajat(a) in functia/meseria ____________________________________________________
la Compartimentul ________________________________________ , prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 ... din Codul muncii.

Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de __________________ , iar cu data de ___________________ inceteaza activitatea mea la S.C. ______________________________________ .

Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!

Data _________________ Semnatura ___________________
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc mult!!