Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare.

Buna ziua. Am o intrebare.
Acum cateva zile mi-a fost cumparat cadou un telefon samsung B5722 dual sim dintr-un magazin Vodafone din Piata Crangasi.
Telefonul functioneaza execrabil pe langa faptul ca a costat cu 200RON mai mult decat in celelalte magazine.
Am incercat sa discut cu cei de la vodafone insa nu vor de nici un chip sa-mi schimbe telefonul cu alt model sau cash.
As dori sa stiu daca exista vreo lege / articol / etc prin care ei sa fie obligati in termen de 7 zile calendaristice sa-mi primeasca telefonul inapoi.
Multumesc.
UP ?!

Deci ma pot duce la cei de la Arsis Vodafone sa le spun pur si simplu ca telefonul nu se prezinta descrierilor din caracteristici , spoturi publicitare etc. si conform Legii nr. 449/2003 Art. (5) Punctul d) cer restituirea produsului catre vanzator?
Daca spotul publicitar si publicitatea aferenta nu corespunde cu caracteristicile telefonului, faceti o reclamatie la OPC pentur aplicarea Legii 363/2007 privind practicile comerciale incorecte.