Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Orele suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Orele suplimentare

Buna ziua,
Si mai am o nelamurire, in legatura cu cu CIM, am semnat CIM in 3 exemplare . Ar fi trebuit sa primesc si eu un exemplar sau nu?Pentru ca au trecut 7 luni si eu nu am vazut nici o copie
ingridvanta, utilizator
Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de
zile după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste
programul normal de lucru.
Art. 120. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul
prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin
adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabi leşte
prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de
muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
:hm:
Cred ca mesajul initial si apoi discutiile purtate erau altele
ingridvanta a scris:

Si mai am o intrebare....in momentul in care trimitem pontajul cu orele reale lucrate, ni se trimite mail sa il modificam deoarece sunt prea multe ore.....

Cred ca aceste e-mail-uri sunt si ele o dovada daca contin informatia precizata.
:">Am in subordine 11 oameni si lunar fac pontajul pentru ei. Inainte de a preda pontajul angajatorului pentru luna care a trecut ,fac o copie xerox care ramane la mine . Nu se stie cand va fi de folos. Va sfatuiesc sa faceti la fel .Astfel veti avea dovada orelor lucrate .
Asa m-am gandit si eu....si am facut cate o copie de fiecare data cand am trimis pontajul...dar nu stiam daca e o dovada clara....ma gandeam ca era cuvantul meu impotriva cuvantului lor (si e o firma destul de mare).Daca se pot folosi ca probe e Ok=D>