Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Ce acte presupune iesirea din indiviziune? Care este sediul materiei?
Speta este urmatoarea:
Bunicul si bunica au avut 2 fii si 2 fiice. Copiii au avut si ei la randul lor copii, rezultand 5 nepoti. Partea mea din mostenirea de la bunici este 1/8. Mostenirea este alcatuita din 2 cladiri si terenul pe care se afla acestea.
Eu doresc sa am acte pe partea mea de 1/8 din mostenire.
Doresc sa ma indrumati cui trebuie sa ma adresez si ce costuri presupune iesirea din indiviziune. Mentionez ca faptul ca cadastrul este efectuat, de asemenea si succesiunea.

Va multumesc
Care este taxa de timbru pentru aceasta actiune in instanta?
Nu este de ajuns intelegerea partilor facuta in fata notarului TOTUSI?