Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inundatie produsa de vecin.Cine-l obliga la plata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inundatie produsa de vecin.Cine-l obliga la plata repartiilor?

Vecinul de la etajul superior inunda aprtamentul de sub el, proaspat zugravit. Dupa uscare raman pete mari. Cine trebuie sa-l oblige pe acest vecin sa repare stricaciunile ? Proprietarul apartamentului inundat sau chiriasul acestuia, caruia i s-a predat apartamentul impecabil ? Cand proprietarul era ICRAL, nu acesta repara stricaciunle provocate de vreun vecin, nici nu-l obliga el pe vecin sa repare...Va rog sa-mi raspundeti cum este LEGAL. Va multumesc anticipat.
M-am confruntat cu aceasta situatie in dubla ipostaza(presedinte si locatar).
Dupa lege chiriasul trebuie sa plateasca daca este din cauza lui.
Dar tot din experienta chiriasii sunt cei care lasa de dorit in felul de comportament fata de proprietate si traiul in comun.

In excusivitate pentru D'l "goe_7"; Un caz aproape similar,,,,,,, Daca, hidroizolatia terasei blocului este fisurata si produce deteorari majore la tencuielile apartamentelor superioare ale blocului;
Cine raspunde delictual pentru pagubele mari aduse proprietarului..??
Doresc un raspuns pertinent ca de la un Presedinte de Asoc de Prop.
Ma scuzati ca sunt promt pe intrebare...!!:O
Multumesc pt. raspuns lui eu.ro.lex - Da, exista contract de inchiriere oficial inregistrat, cu respectarea prevederilor legale in Legea locuintei in vigoare , plus inventar de predare ap. in perfecta stare, recent zugravit.Semnat de chirias la primirea ap. Multumesc si lui VALITINU, care a readus discutia pe fagasul corect. Intrebarea mea era cine il trage la raspundere pe proprietarul de la etajul superior care a inundat ap. inchiriat, cel de jos. Chuiriasul, ce a primit ap. curat si a semnat inventar in acest sens, sau proprietarul ap. pe care l-a inchiriat? Adica, chiriasul poate pleca...linistit, lasand sa se descurce proprietarul ap. pentru a cere despagubiri de la cel de sus?...
VALINTINU. Multumesc pt. incercarea clarficarii, desi...comentariile au continuat pe o problema neexistenta. Nu, nu chiriasul este de vina ca a fost inundat de la ap. de la etajul superior!!!! Dar, cred ca este obligat moral si legal - cum spune si avocat eu.ro.lex - de predarea ap. asa cum l-a primit, sa se implice in a-l obliga pe cel responsabil de producerea daunei, vecinul de la etajul superior, nu sa-l lase pe locator sa se lupte singur....
buna ziua! trec printr-o situatie asemanatoare! am cumparat o garsoniera la parterul unui bloc si de aproape 2 ani, chiriasii de deasupra ma tot inunda! am anuntat asociatia, dar un an de zile nu a luat nimeni nicio masura. am facut asigurare, am fost despagubita in cateva randuri, dar problema de fond nu se rezolva! cum pot sa procedez mai departe? exista cineva care sa fi rezolvat asa ceva cu firma de asigurari? marturisesc ca am sunat la disciplina de stat in constructii si ei mi-au dat chipurile un numar scurt la care sa fac reclamatii iar cand l-am verificat pe net am constatat ca este de la mersul trenurilor.......romania ..... atept un raspuns ............multumesc
ngg, utilizator