Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariata care revine din Concediu Crestere Copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariata care revine din Concediu Crestere Copil

Va rog sa imi raspundeti daca dupa incetarea concediului de cresterea copilului pot reveni la serviciu?
# angajatorul are obligatia de a ma reprimi daca pe post lucreaza alta persoana?
# daca nu, beneficiez de somaj?

Multumesc din suflet
Buna ziua!
Nu stiam despre aceasta modificare. Acest lucru inseamna ca angajatorul nu mai poate fi sanctionat daca desfiinteaza postul unui/unei salariate ce revine din CIC oricand?
Multumesc
Nici nu exista vreo sanctiune pentru o astfel de situatie .. decat anularea deciziei de concediere ... astfel , la revenirea din CCC angajatorul, in conditiile legii, poate decide concedierea persoanei respective .