avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariata care revine din Concediu Crestere Copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariata care revine din Concediu Crestere Copil

Va rog sa imi raspundeti daca dupa incetarea concediului de cresterea copilului pot reveni la serviciu?
# angajatorul are obligatia de a ma reprimi daca pe post lucreaza alta persoana?
# daca nu, beneficiez de somaj?


Multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:16, 7 Iunie 2011
Buna ziua!
Nu stiam despre aceasta modificare. Acest lucru inseamna ca angajatorul nu mai poate fi sanctionat daca desfiinteaza postul unui/unei salariate ce revine din CIC oricand?
Multumesc
Nici nu exista vreo sanctiune pentru o astfel de situatie .. decat anularea deciziei de concediere ... astfel , la revenirea din CCC angajatorul, in conditiile legii, poate decide concedierea persoanei respective .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere Carmen-Ramona Carmen-Ramona salariata revenita la serviciu din concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani poate fi concediata imp de 6 luni? (conform ... (vezi toată discuția)
Oug 96/2003 ContSters68307 ContSters68307 Buna seara, Ar putea cineva sa imi spuna daca prevederile art 21 alin 2 din OUG 96/2003 mai sunt in vigoare si anume daca un angajator poate concedia o ... (vezi toată discuția)
Concediere dupa ccc ocstoenescu ocstoenescu As vrea sa stiu daca termenul de 6luni prevazut in OU 96/2003 mai este valabil azi, data la care va scriu. Pe 18 ianuarie 2012 trebuie sa incep serviciul dupa ... (vezi toată discuția)