Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model reclamatie expert contabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model reclamatie expert contabil

Buna ziua

Cum pot depune plingere impotriva unui expert contabil intrucat a prezentat tribunalului un raport de expertiza lapidar si nedezvoltat ignorand legislatia muncii si CCM 2007/2010 in ceea ce priveste plata orelor suplimentare a sarbatorilor legale,a sambetelor si duminicilor ,a concediului odihna si a retinerilor cu titlu de garantii .Ma puteti ajuta cu un model
1. Chiar si aceasta atentionare suna a amentinare - infractiune prevazuta de Codul penal ... prin urmare, si dvs aveti posibilitatea sa actiunati in penal pe acel expert contabil.

2. Faceti obiectiuni la expertiza sau solicitati o contraexpertiza intrucat considerati ca acel expert nu a efectuat in mod veridic , motivand ca citez ”raportul de expertiza seamana cu rezumatul documentelor contabile ale societatii parate si nu contine nici un calcul”.
Fapta expertului care a indeplinit in mod necorespunzator atributiile sale ,poate fi considerata abuz in serviciu ?
adisoi, utilizator
adisoi a scris:

Fapta expertului care a indeplinit in mod necorespunzator atributiile sale ,poate fi considerata abuz in serviciu ?

Poate fi considerata si ca fiind un abuz in serviciu ... insa potrivit Codului penal, abuzul in serviciu contra persoanelor consta in fapta functionarului public, care, in exercitiul atributiilor sale de serviciu, cu stiinta, nu indeplineste un act ori il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o vatamare a intereselor legale ale unei persoane.
expertul a ignorat legislatia in vigoare,respectiv CCM 2007 2010, CCM la nivel de ramura si legea gestionarilor.Nu explica in nici un fel modul in care a ajuns la concluziile sale.A ignorat faptul ca parata nu a prezentat instantei angajamente de plata ori titlu executoriu ptr retinerea garantiei.
adisoi a scris:

expertul a ignorat legislatia in vigoare,respectiv CCM 2007 2010, CCM la nivel de ramura si legea gestionarilor.Nu explica in nici un fel modul in care a ajuns la concluziile sale.A ignorat faptul ca parata nu a prezentat instantei angajamente de plata ori titlu executoriu ptr retinerea garantiei.

Daca este asa cum sustineti dvs, atunci se poate spune ca , cu stiinta, a efectuat expertiza in mod defectuos .
Cornel Vasile, Consilier juridic