Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... permis auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

permis auto

Saptamana trecuta am stat de vorba cu un domn ( organ de polizie) care imi spunea ca, chiar si in cauzul unui accicent din care rezulta moartea unei persoane, conducatorul auto trebuie sa primeasca o dovada cu care poate circula pana la solutionarea cazului, pana la decizia definitiva. este acest lucru adevarat? multumesc anticipat:)
Sa inteleg ca permisul se retine, in cazul unui accident cu victime, doar daca conducatorul auto in cauza a incalcat vreo regula de circulatie? Vinovatul, cu alte cuvinte, este stabilit pe loc?
Da incalcarea regulei se apreciaza de catre organul rutier, prin indicarea expresa a regulii incalcate, in cadrul procesului verbal ce cuprinde mentiunea retinerii permisului de conducere (cu sau fara drept de circulatie). El nu se poate pronunta asupra vinovatiei la savarsirea faptei ce face obiectul dosarului penal.