avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

daca am luat din kaufland in decembrie 2010 niste produse in valoare de 250 ron a venit politia au recuperat toate produsele intacte am fost la politie am dat declaratie politistul a fost foarte ok si mi-a zis ca o sa primesc o amenda administrativa,dar nu am primit`o nici pana in ziua de azi . iar in martie am luat niste produse din carrefour cam de aceiasi valoare a venit politia am dat declaratie tot si a zis k o sa mai primesc o amenda administrativa pot fi arestat ? va rog sa ma ajutati . pana acum nu am primit nimic
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2011
bogdan1989, utilizator
In Bucuresti daca procurorul nu va mai cheama este bine deoarece primiti amenda acasa.
Daca va cheama nu ar fi prea bine...

In alte orase este posibil sa va cheme pentru audiere si de abia apoi sa se aplice amenda.Mai demult asa se proceda si la Bucuresti.
Ar fi bine sa luati legatura cu un avocat din orasul unde este instrumentat dosarul.
Nu inteleg cateva amanunte

1. Ati spus ca a venit politia la dvs. acasa? Ok , cum v-au gasit? Dupa camere video dar totusi cine va recunoscut ca sunteti dvs cel care stati pe strada... apartament... si va numiti ....
2. Nu ati spus daca s-a formulat plangere penala sau daca nu cumva politia a actionat de capul venind sa rezolve problema la plangerea verbala, sau pe hartii netipizate ale angajatilor. Sau tipizate cu uz intern,etc...

Daca doriti sa stiti stadiul unui dosar penal, adresati o cerere in scris, trimisa in mod obligatoriu cu confirmare de primire, sau cel mai bine va puteti duce si interesa la registratura/arhiva (sau orice au ei pe acolo, situatia mai buna decat ceea cu cererea. )
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2011
xuser, utilizator
In primul rand nu inteleg ce vrea domnul xuser.Apoi vreau sa VA Multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi si m-ati ajutat.Si vreau sa va comunic uramtoarele:astazi 26.07.2011 am primit urmatoarea comunicare:s-a dispus neinceperea urmarii penale fata de dvs si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ amenda in cuantum de 300 de lei.Vreau sa preciez :la data de 07.03.2011 in jurul orei ... numitul ...... avand in vedere imprejurimile faptei valoarea relativ redusa a prejudiciului recuperat integral , atitudinea sincera a faptuitorului ,fara ANTECEDENTE PENALE , apreciem ca fapta acestiau nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni , motiv pentru care urmeaza sa dispunem neinceperea urmarii penale si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ .
PROCUROR DISPUN neinceperea urmarii penale !
Va rog sa imi explicat daca sunteti amabil dece am primit intai aceasta comunicare .Eu prima prostie pe care am facut`o a avut loc pe data de 11 decembrie 2010
Este posibil sa vina si asta dupa ? NU mai inteleg nimic ? Pot fi achitat fara sa primesc nimic ? Prima prostie a fost la kaufland aproximativ pe data de 17 decembrie 2010 . Este posibil ? Sa imi vina a 2 a si apoi prima ? Va multumesc mult !
Ultima modificare: Marți, 26 Iulie 2011
bogdan1989, utilizator
Da, mai mult ca sigur. Este bine ca s-a propus NUP iar procurorul a confirmat neimceperea urmarii penale fata de dvs si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ amenda in cuantum de 300 de lei. Este bine sa achitati amenda, pentru a putea beneficia de o masura asemanatoare in celalalt dosar penal.
Succes1

Acum exista riscul sa fiu retinut ? imi pot raspunde mai multe persoane la intrebari va rog ? multumesc

Alte discuții în legătură

Furt telefon - consecinte emyliano emyliano acum vreo 3 sapt intro discoteca am furat un telefon ...lam confundat cu al meu dar dupa ce am vazut ca lam luat aceia plecase ...si nu lam mai dat inapoi azi ... (vezi toată discuția)
Furt din supermarket. care este procedura? andrada2222 andrada2222 Care este procedura in cazul unui furt din supermarket unde prejudiciul a fost recuperat si chemata politia? S-a luat o declaratie la seful de supermarket si ... (vezi toată discuția)
Furt calificat-va rog, ajutati-ma! andrei233 andrei233 In a doua jumatate a anului 2008 am mers intr-un hipermarket impreuna cu 2 persoane. Urma sa facem unele cumparaturi. Am pus in cos cateva alimente. Dintr-o ... (vezi toată discuția)