Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... martor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

martor

buna ziua,
am fost martora intr-un proces civil am depus marturie la care nu eram sigura pe raspuns-stiam amanunte de la parata iar la unele intrebari am distorsionat raspunsul ca sa ma exprim mai elegant. in fine...parata a primit castig de cauza iar reclamanta a facut recurs. aceasta din urma a obtinut anularea primei decizi a tribunalului ploiesti urmand ca dosarul sa fie rejudecat din motivele x -inca nu se cunosc. constiinta imi spune ca prima data am gresit (nu am incredere ca parata mi-a spus adevarul) si nu as dori sa depun iar marturie. cum pot evita acest lucru ?fara ca parata sa fie influentata negativ.
deci daca parata nu ma citeaza ca martor nu am de ce sa ma duc ca martor. dar ma poate citi avocata reclamantei? ca doar stie ca am fost martora in primul proces si ma gandesc ca i se poate parea ciudat ca nu ma prezint iar-se poate gandi ca am mintit si ca pot aparea in favoarea ei?
=D> asta nu am mai văzut până acum...dar mai ştii???? Fiţi pe pace, avocatul reclamantei are alte griji pe cap acum şi nici nu îi va trece prin minte să vă puună pe nota de probe...dar mai ştii ???:wassat:

Just my 2 cents!!!:">
in recurs nu este admisa proba cu martori. asa ca nu veti mai fi audiata.
Daca hotararea pronuntata de instanta de fond nu a fost supusa apelului,in recurs se rejudeca fondul atat timp cat hotararea a fost casata si se poate cere reaudierea dvs ca martor,dar nu este obligatoriu.Daca se va intampla acest lucru ar fi bine sa va mentineti marturia pt a nu fi acuzata de marturie mincinoasa.
nu este vorba de recurs , recursul s-a sfarsit. s-a hotarat anularea primei decizii a tribunalului. apelul s-a transformat in recurs nu stiu exact nu ma pricep ceva de genul.
procesul se ia de la zero din cate am inteles de la avocata paratei.