Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren vindut de doua ori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren vindut de doua ori

am cumparat un teren in anul 2002 cind nu se inregistra de notar in cf .nu iam facut intabulare fiindca am plecat din tara ,proprietarul a fost convins de un afacerist cu terenuri care stia situatia terenului sal il vinda.Acesta la vindut cu buna stiinta.Va rog sami spuneti ce pot sa fac daca mai pot recupera terenul.X-(
am cumparat cu contract de vinzare cumparare la notar .si cred .nu sint sigur ca acelasi notar a incheiat si a doua tranzactie
dar problema este ca al doilea cumparator la intabulat si la inscris in cf
Nu este vorba de revendicare ci este caz penal. Puteti acuza vanzatorul de fals in declaratii, iar notarul de neglijenta. Dupa finalizarea procesului penal puteti initia actiunea civila. Un astfel de proces dureaza cel putin 3 ani .Aveti toate sansele pe penal, pe civil insa, daca exista buna credinta a cumparatorului va fi mai greu sa obtineti ceva de la vanzator.Indiferent de obstacole, merita sa incercati sa scoateti adevarul la lumina.
nu am fcaut nimic cu acest teren toti m-au sfatuit ca o sa ma coste mai mult avocatii decit terenul si vinzatorului nici macar nu are ce sa ii ia executorul,intre timp am aflat istoria terenului ,al doilea cumparator la cumparat si a girat un imprumut in banca,normal nu a platit imprumutul,si banca la scos la vinzare,...ma minunez cite smecherii se pot face si s-au facut in romania si asta cu oamenii care sint pusi sa respecte legile ,ei sint cei care te invata cum sa le incalci ,notarii ,poate nu toti, dar sint majoritatea afaceristi...numai bani au in cap,vai de tarisoara noastra,o sa il plingem pe Ceausecu...
Nu exista procedura de intabulare in CF pe-atunci, dar exista registrul de transcriptiuni tinut de Judecatorie, unde se nota dreptul de proprietate... o tranzactie incheiata prin notarul public reprezenta o garantie a dobandirii dreptului de proprietate si in urma cu 10 ani. Dreptatea este de partea dvs., nu trebuie sa renuntati, trebuie sa va aparati dreptul de proprietate si sa pedepsiti astfel de fapte.
si totusi cum trebuie sa procedez ,merg pe civil sau penal,trebuie sa ma adresez unui avocat si sa deschid proces in instanta