Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... conventie civila sau cim pt femeie de serv?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

conventie civila sau cim pt femeie de serv?

Buna seara,

As dori sa stiu si eu daca conventia civila pt prestari servicii pt portar/femeie de serviciu este valabila numai 3 luni dupa noul cod al muncii?
De fapt cum este mai bine sa folosesti: conventie civila sau cim? Si de ce? Care sunt avantajele sau dezavantajele fiecaruia?

Multumesc anticipat.
Viorel_Lucaciu a scris:

Daca la blocul unde locuiesc, sunt doua ingrijitoare : una care incarca si scoate pubelele ca sa fie preluate de cei care ridica gunoiul, activitate care este de doua ori pe saptamana cate max. 2 ore, iar alta care matura si spala casa scarii doar o data pe saptamana max.3 ore, este necesar CIM? Pe ce fractiune de timp, ca nu vine zilnic?
De fapt asta este valabil si la administrator -contabil. Are activitate de 4 ori pe luna : de 2 ori cate 2 ore pentru adunat bani si cate 1/2 ore pentru depus banii la banca, o data cand scrie dispozitii de plata cca. 1 ora si cca. 4 ore inregistrari contabile si intocmirea listelor.Deci rezulta un max. de 10 ore / luna. Nu este o activitate zilnica, cum se face CIM?

Nu are nici o relevanta ca nu e activitate zilnica. Faceti contract de munca pe 4 ore/zi, 2ore/saptamana, 1 ora /luna, etc , cum e cazul.
Dar atat timp cat e activitate regulata trebuie sa faceti CIM.

Conventia civila se intocmeste pentru o activitate cu caracter ocazional, pur intamplator si care exclud subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acestuia.

Mai mult, conventiile civile nu se încheie pe timp de munca, pe o anumită perioadă de timp. Convenţiile civile se încheie pe un lucru determinat: executarea unuei lucrari, realizarea unui produs.

Deci nu exista nici o sansa ca sa fiti scutiti de amenda in cazul unui control daca aveti administrator/femeie de serviciu/ paznic cu conventie civila.
Pentru fem. de servici, in extenso, se poate lucra cu conventie civila - insa trebuie f. bine argumentate prev. Codului fiscal cu privire la activitatea dependenta (Hot. Com. executiv)..
La administrator nu mai tine figura. Oricat te-ai stadui, nu poti demonstra acest lucru. Aici ar merge faza cu PFA prin incheierea unui contract de prestari de servicii intre parti si negocierea unei sume brute. Atunci admin-ul poate lucra cate ore vrea, cand are intelegere cu proprietarii. Isi face treaba, va elibereaza o factura + chitanta si nu mai aveti treaba nici cu declaratiile fiscale.
Reglementarile cu privire la activitatea dependenta strang si mai mult latul, insa nu asta e problema. Chiar facand abstractie de aceste prevederi, oricum ai drege-o nu poti angaja femeia de serviciu prin conventie civila.
Ok, ii faci o prima conventie pe spalatul casei scarii, apoi ii mai faci o conventie pe stersul geamurilor. Si dupa asta ? deja devine activitate regulata, o sa rada inspectorii aia de presedinte de o sa-i doara burta. Amenda e inevitabila, oricum ai incerca sa argumentezi activitatea femeii de serviciu.
grandanat, utilizator