avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi

Joi, 6 februarie, are loc evenimentul: AI Act: De la reglementare la implementare - Ghid practic de conformare pentru companii. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce hartii trebuie sa imi dea angajatorul daca am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce hartii trebuie sa imi dea angajatorul daca am demisionat de comun acord,conform noi legislatii??? URGENT

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Ce acte trebuie sa imi dea angajatorul dupa ce am demisionat,cu acordul partilor, si cererea de demisie a fost acceptat? Si in ce termen trebuie sa imi acorde renumeratia?In aceasta renumeratie intra si c.o. ce nu a fost scos,si bonurile de pe ultima luna?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:00, 31 Martie 2012
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxelor judiciare .... in acest sens, art. 270 C.mun. prevede : Cauzele prevazute la art. 266 C.mun. sunt scutite de taxa judiciara de timbru si de timbrul judiciar.
Buna,iara am nevoie un pic de ajutor.Azi am fost la sediu,patroana nu a fost acolo dar mi-a lasat actele la o caserita,care ne dadea si salariile.Mi-au dat o hartie mai bine zis decizia in care imi scrie data de inceput si data de sfarsit cat am lucrat la ei.Contractul a fost desfacut conform art.55 lit bC.M.Sper ca aceasta hartie este buna si nu mai trebuie sa imi dea alta.Carnetul de munca este deja la mine de mai demult.Insa la bani mi-a dat numai 350 de lei pe 15 zile lucratoare.Pe luna primeam 700 dar in contract este trecut un net de 600.Am avut c.o. 10 zile care nu mi-au fost platite.Pot cumva sa recuperez banii aceia de la ea.Singura dovada ce o am de la ei cu salariu de 700 este o hartiuta alba pe care scrie cat am scos la avans si cat mi sa dat atuncea in mana.Nu are semnatura nimanui pe el,este doar scrisul de mana ce poate fii doveditor.Ce solutii imi propuneti ca sa recuperez si banii cuveniti pe c.o????
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
robi_gyongyi10, utilizator
Sesizati ITM-ul si/sau instanta de judecata daca nu vi s-au platit cele 10 zile de CO:
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca sesizez instanta de judecata,trebuie sa o sesizez unde am eu domiciliul adica in Cj,iar firma este din Sj iar eu am lucrat la punctul de lucru din Sm.Eu trebuie sa sesizez instanta din Cj?Daca se deschide caz trebuie sa imi platesc un avocat sau imi dau ei unul din oficiu?Daca pierd cumva cazul dupa aceia nu trebuie sa platesc eu cheltuelile judecatoresti???
Actiunea se depune la Tribunalul Cluj ... nu este obligatorie angajarea unui avocat, decat daca doriti dvs ... daca nu aveti bani pentru plata onorariului puteti beneficia, in conditiile legii, de ajutor public judiciar .

Alte discuții în legătură

Carnet de munca relivoinea relivoinea am lucrat la un atelier de croitorie,am depus cartea de munca intr-un cat am mai lucrat aprox 11 ani la o alta unitate de croitorie.intru cat din 2011 sa ... (vezi toată discuția)
Buna seara theofilius theofilius la data de 01.10.2012 mi am dat demisia din functia de hidrolog la firma la care am lucrat pe motivul ca nu mi am luat salariul timp de 5 luni. vreau sa stiu ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de vechime Benafflek Benafflek Buna seara, Va rog, ajutati-ma cu urmatorul aspect: conducerea unei firme la care am lucrat in 2007 refuza sa-mi elibereze adeverinta de vechime pentru cele 6 ... (vezi toată discuția)