Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu elibereaza adeverinta venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu elibereaza adeverinta venit

Buna Ziua,

1. Cum pot determina angajatorul sa-mi elibereze adeverinta de venit necesara depunerii dosarului pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului? Am terminat concediul postnatal pe 31.05.2011 si am solicitat de la angajator aceasta adeverinta acum 1 luna. De atunci ma tot amana cu eliberarea ei iar eu nu pot depune actele pentru indemnizatie din aceasta cauza. Cui as putea sa ma adresez in aceasta situatie?
2. De asemenea, am mai depus o cerere pentru acordarea unui venit mediu pe unitate acordat in cazul nasterii; ma astept sa nu mi se onoreze nici aceasta. Cui ar trebui sa ma adresez si in acest caz?
3. Ce se intampla cu contractul meu de munca pe luna iunie in conditiile in care nici nu mai beneficiez de concediu postnatal si nici nu imi pot depune dosarul pentru indemnizatie din motivul mentionat mai sus?

Multumesc anticipat!
Puteti sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune la instanta de judecata.