Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... 2 asigurari facultative pe acelasi imobil
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

2 asigurari facultative pe acelasi imobil

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti daca pot incheia 2 asigurari facultative pe acelasi imobil la 2 firme de asigurare diferite ?
Prima asigurare nu cuprinde o despagubire pe care a doua o are si este importanta pentru mine.
Multumesc pentru raspuns.
Gresit , va obtine despagubiri de la toate , dar cuntumul sumelor nu poate depasi valoarea imobilului.
Cuantumul fiecarei plati este in functie de primele platite.

Gresit ,
Asiguratoul va plati maxim valoarea reala a imobilului la momentul producerii daunei indiferent de cat este supraasigurat imobilul.Au fost si altii destepti inaintea noastra care au vrut sa se imbogateasca de pe urma unei ruine dar ...
floare _de_ colt a scris:

Una dintre functiile asigurarii este aceea de acoperire a pagubelor.Asigurarea nu constituie o sursa de imbogatire.
Legea 136/1995 art.29
In cazul existentei mai multor asigurari incheiate pentru acelasi bun,fiecare asigurator este obligat la plata proportional cu suma asigurata si pana la concurenta acesteia fara ca asiguratul sa poata incasa o despagubire mai mare decat prejudiciul efectiv,consecinta directa a riscului.

Puteati scrie si Evrika! :)
Nu inteleg ce e gresit...
floare _de_ colt, utilizator
Daca toate asigurarile sunt de prim risc si sumele asigurate la toate asigurarile la un loc nu depasesc valoarea reala a imobilului ( valoare de piata ) , atunci nu este nici o problema nici daca este dauna totala , nici daca valoarea reparatiei in totalitate sunt acoperite de toate asigurarile in mod proportional .