Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua. Sotul a introdus actiune de divort "din culpa comuna". Eu doresc desfacerea acestei casatorii din vina lui exclusiva. probabil va veti intreba "cu ce ma incalzeste " din vina cui se pronunta divortul. Daca ati urmarit subiectul "divort cu un politist violent" va veti da seama. ideea este ca el s-a grabit sa depuna aceasta actiune deoarece nu vrea sa semneze contractul de vanzare-cumparare al apartamentului de serviciu MIRA decat dupa divort, astfel incat eu si fetita sa nu avem nici un drept. Ce pot face in aceasta situatie? A doua problema pe care doresc sa o lamuresc este ca sotul a cerut in mod expres in actiunea pe care a inaintat-o ca minora sa-mi fie incredintata mie(oricum, nu-i dadeam fata nici moarta).Daca va cere drept de vizitare a minorei, pot ruga instanta sa-i puna in vedere in mod expres ca vizitarea sa se faca numai in prezenta mea si sa nu vina dupa ce consuma bauturi alcoolice? Va multumesc.
Voi fi scurt:
- puteti sa cereti desfacerea casatoriei din culpa sa exclusiva, dar va trebui sa demonstarti cu martori si inscrisuri ca asa este intr-adevar;
- chiar daca este de acord cu incredintarea minorei catre dvs, se va face o ancheta sociala pentru a vedea daca si dvs prezentati garantiile morale si nu numai pentru cresterea minorei;
- nu puteti sa cereti instantei ca vizita sa se faca in prezenta dvs(e , eventual, o intelegere exprese, ex-lege, cu sotul);
- daca vine beat, puteti anunta politia