avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua. Sotul a introdus actiune de divort "din culpa comuna". Eu doresc desfacerea acestei casatorii din vina lui exclusiva. probabil va veti intreba "cu ce ma incalzeste " din vina cui se pronunta divortul. Daca ati urmarit subiectul "divort cu un politist violent" va veti da seama. ideea este ca el s-a grabit sa depuna aceasta actiune deoarece nu vrea sa semneze contractul de vanzare-cumparare al apartamentului de serviciu MIRA decat dupa divort, astfel incat eu si fetita sa nu avem nici un drept. Ce pot face in aceasta situatie? A doua problema pe care doresc sa o lamuresc este ca sotul a cerut in mod expres in actiunea pe care a inaintat-o ca minora sa-mi fie incredintata mie(oricum, nu-i dadeam fata nici moarta).Daca va cere drept de vizitare a minorei, pot ruga instanta sa-i puna in vedere in mod expres ca vizitarea sa se faca numai in prezenta mea si sa nu vina dupa ce consuma bauturi alcoolice? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: avocat adrian constantinescu , Avocat 21:18, 7 Septembrie 2008
Voi fi scurt:
- puteti sa cereti desfacerea casatoriei din culpa sa exclusiva, dar va trebui sa demonstarti cu martori si inscrisuri ca asa este intr-adevar;
- chiar daca este de acord cu incredintarea minorei catre dvs, se va face o ancheta sociala pentru a vedea daca si dvs prezentati garantiile morale si nu numai pentru cresterea minorei;
- nu puteti sa cereti instantei ca vizita sa se faca in prezenta dvs(e , eventual, o intelegere exprese, ex-lege, cu sotul);
- daca vine beat, puteti anunta politia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiune ATELOCIN ATELOCIN Buna, am si eu o probl. am fost agresata de sot si vreau sa intentez divort ( inca nu am facut-o), iar acum a luat copilul si a plecat cu el la tara la ... (vezi toată discuția)
Divort ContSters167014 ContSters167014 Buna seara. As dori sa va intreb daca o fotografie a sotului meu impreuna cu amanta (imbratisati)ar putea sa ma ajute cu ceva in tribunal la procesul de ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez melania20 melania20 Sunt casatorita cu o fetita minora de 2 ani si sotul meu ma agreseaza fizic si psihic. Vreau sa imi scot maine certificat medico legal si vreau sa stiu ce pot ... (vezi toată discuția)