avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false

Buna ziua,

Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false.
In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an inchisoare.
Azi am fost sa verific cazierul si apar cu cazier,nu sa sters.
Puteti va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac ? si eventual care sunt consecintele ?
Am primit dovada pentru 15 zile .pot sa o prelungesc ?,peste cat timp pot sa recuperez permisul ?
Sa ma astept la inchisoare sau la ceva cu suspendare?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 29 Iulie 2008
florinpopescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: florinpopescu , utilizator 00:48, 16 Iunie 2009
E adevarat.Chestia cu minoritatea l-ar repune in sanse.
Atunci ar avea vocatie la suspendare.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se afla in stare de recidiva si nu poate primi o depeapsa cu suspendare conditionata.
Nu stiu daca poate scapa de inchisoare.Din cate observ aici ( fara sa vad dosarul) nu cred ca va scapa de inchisoare.
Nu exista niciun element in favoarea sa.

Reabilitarea nu mai poate fi facuta in prezent.
Concluzia mea este in sensul ca ii trebuie avocat care sa incerce sa ii obtina o pedeapsa cu executare cat mai redusa, evident, in masura posibilului.
Daca nu cunosc concret capete de acuzare retinute in rechizitoriu nu pot anticipa ce pedeapsa va fi aplicata.
Trebuie sa studieze un avocat dosarul si apoi se poate estima cuantumul pedepsei ce va fi aplicata.

avocat Claudiu Lascoschi


Art. 38
La stabilirea starii de recidiva nu se tine seama de hotararile de condamnare privitoare la:
a) infractiunile savarsite in timpul minoritatii;
a1) infractiunile savarsite din culpa;
b) infractiunile amnistiate;
c) faptele care nu mai sunt prevazute ca infractiuni de legea penala.
De asemenea, nu se tine seama de condamnarile pentru care a intervenit reabilitarea, sau in privinta carora s-a implinit termenul de reabilitare.
La prima condamnare nu am fost minor sa intamplat acum 7-8 ani ,aveam 18-19 ani.
Am vorbit cu un avocat si mi sa spus ca vom face reabilitarea iar in maxim doua luni nu o sa mai am nimic trecut in cazir,teoretic ar fi trebuit sa se stearga de la sine cazierul tinand cont ca au trecut ceva ani de la executarea pedepsei,respectiv din mai 2001 cand am fost eliberat.
Merge sa faceti reabilitarea daca pedeapsa aplicata de instanta a fost de un an.Initial am crezut ca pedeapsa aplicata este de un an si jumatate.Scuze.
Este vorba de reabilitare de drept.
Nu veti fi in stare de recidiva, ci veti figura numai cu antecedente penale.
Se poate aplica o pedeapsa cu suspendare in acest caz.

avocat Claudiu Lascoschi
De curiozitate: ati fost condamnat pentru furt din sau de masini?

Alte discuții în legătură

Conducere fara permis cu alcolemie cata_catalyn91 cata_catalyn91 am si eu mai multe probleme am condus un autovehicul cu numerele expirate,fara permis si cu o alcolemie de 0,73 la prima recoltare de sange si la a doua cu ... (vezi toată discuția)
Am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare expirate de 4 zile dalexe_68 dalexe_68 ce amenda sau ce pedeapsa o sa primesc daca am fost prins ca am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare expirate de 4 zile (vezi toată discuția)
Permis suspendat 90 de zile razvan0101 razvan0101 In data de 06.12.2011 mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile, circulam cu un auto cu nr. rosii provizorii dar erau expirate de cateva zile, agentu care mi-a ... (vezi toată discuția)