Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen legal 15 zile - plangere contraventionala ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen legal 15 zile - plangere contraventionala (permis suspendat 90 de zile)

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Daca termenul legal de 15 zile pentru depunerea contestatiei impotriva PV de contraventie s-a incheiat pe data de 27 iunie (motiv: permis suspendat pt 90 zile pt depasirea vitezei in afara localitatii - fara probe) , dar am trimis plangerea ( in jud. Buzau) cu recomandata cu confirmare de primire prin posta la data de 23 iunie, ma incadrez dpdv legal in termenul mai sus mentionat? Cei de la posta mi-au spus ca va dura cateva zile pana va ajunge confirmarea inapoi (mentionez ca sunt din Bucuresti)

Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,

Revin cu un update si totodata cu o rugaminte: Mi s-a deschis dosarul si va trebui sa ma duc sa ridic acel certificat de grefa. Eu fiind din Bucuresti si ca sa nu fac doua drumuri, puteti sa-mi spuneti daca cele 2 timbre necesare certificatului de grefa le pot cumpara din Ramnicu Sarat sau este musai sa le iau din Bucuresti? Pe site-ul lor am vazut ca trebuie sa achizitionez 2 timbre: unul judiciar de 0,15 ron, iar celalalt este pentru o taxa de timbru de 2 ron, insa nu scrie unde anume se platesc...

Va multumesc mult!
Nu sunt 2 timbre ci o taxa de timbru de 1.00 lei care se achita la domiciliul/sediul fiscal al debitorului deci in Bucuresti si un timbru jud. de 0,15 lei pe care il puteti cumpara de la orice oficiu postal.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc mult pentru raspuns...insa nu se specifica nicaieri ca taxa de timbru se plateste la sediul fiscal al debitorului, adica in Bucuresti...Asta inseamna ca pentru 1 leu trebuie sa fac 2 drumuri...mi se pare anormal...

Va multumesc oricum.
Nicoleta Sisca a scris:

Buna ziua,

Revin cu un update si totodata cu o rugaminte: Mi s-a deschis dosarul si va trebui sa ma duc sa ridic acel certificat de grefa. Eu fiind din Bucuresti si ca sa nu fac doua drumuri, puteti sa-mi spuneti daca cele 2 timbre necesare certificatului de grefa le pot cumpara din Ramnicu Sarat sau este musai sa le iau din Bucuresti? Pe site-ul lor am vazut ca trebuie sa achizitionez 2 timbre: unul judiciar de 0,15 ron, iar celalalt este pentru o taxa de timbru de 2 ron, insa nu scrie unde anume se platesc...

Va multumesc mult!

Nici nu este obligatoriu sa va deplasati pana la Buzau.
Timbrele le platiti la Bucuresti, formulati cererea pt eliberarea certificatului de grefa, le puneti in plic si cu confirmare de primire trimite-ti la Buzau, cu adresa judecatoriei. Bd. Nicolae Balcescu, nr 8
In cateva zile va ajunge la posta certificatul de grefa, dupa care va prezentati cu el la politie la dvs in oras, impreuna cu respectiva dovada de circulatie de 15 zile.
Dar daca vreti neaparat, puteti veni si pana la Buzau :D
pitbully, utilizator
In art.19 din Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru se prevede :

Art. 19. - Taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti se plătesc în numerar, prin virament sau în sistem on-line, în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale în a cărei rază îşi are domiciliul sau, după caz, sediul fiscal debitorul.
Taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti pot fi plătite şi prin unităţi bancare în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale, costurile operaţiunilor de transfer fiind în sarcina debitorului taxei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat