Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului

Buna ziua, va rog sa ma indrumati ce pot face in acest caz: am solicitat acel salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului, in luna mai, insa pana in prezent nu am primit nici un raspuns referitor la cerere. M-am interesat la unitatea respectiva si mi-au spus ca, de ce ma grabesc. Stiu ca, conform legii un raspuns la solicitare se acorda in termen de 30 zile. Mentionez ca lucrez la o unitate bugetara - spital.Va multumesc anticipat.
Contractele colective de munca se pot incheiate la nivel de unitate, la nivel de grup de unitati, la nivel de ramura si al nivel national. În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.

Pe ramura sanatate, in contractul colectiv de munca este prevazut acordarea unui salariu de baza.
Prevederile CCMN nu sunt aplicabile salariatilor din cadrul sistemului bugetar.
Puteti depune o sesizare la Inspectia Muncii, in acest sens.
elis a scris:

Contractele colective de munca se pot incheiate la nivel de unitate, la nivel de grup de unitati, la nivel de ramura si al nivel national. În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.

Pe ramura sanatate, in contractul colectiv de munca este prevazut acordarea unui salariu de baza.
Prevederile CCMN nu sunt aplicabile salariatilor din cadrul sistemului bugetar.
Puteti depune o sesizare la Inspectia Muncii, in acest sens.

Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
a) pentru toţi salariaţii încadraţi în unităţile din ţară, indiferent de forma de capital social (de stat sau
privat, român sau străin/mixt), în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional;(Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010)
Deci?
Apropo cu "prevazutul",Domnule Elis va rog sa-mi spuneti daca, in ramura sanitara este prevazut a se acorda salar de merit si prima de vacanta, caci in unitatea unde "lucrez" - spital judetean, nu se acorda astfel de prime sau poate ca da, doar ca nu este facut "publica" intre noi, colegii.Va multumesc.
ContSters57911, utilizator
kamadeva a scris:

Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
a) pentru toţi salariaţii încadraţi în unităţile din ţară, indiferent de forma de capital social (de stat sau
privat, român sau străin/mixt), în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional;(Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010)
Deci?

Orice CCM national are o aplicabilitate temporara, si nu se aplica tuturor - doar angajatorilor din sectorul privat - vezi in preambul si la partile contractante.

pt vivia
Lasand la o parte ironia textului cu "apropo cu prevazutul", art.7 din OUG nr.115/2004 prevede ca pentru rezultate deosebite obţinute în activitatea desfăşurată, ordonatorul de credite poate acorda, în limita a 15% din numărul total al posturilor prevăzute în statul de funcţii, un salariu de merit lunar de până la 15% din salariul de bază, care face parte din acesta şi care constituie baza de calcul pentru sporuri şi alte drepturi care se acordă în raport cu salariul de bază.
CCM pe ramura sanitara prevede ca din drepturile salariale fac parte si primele de vacanta.
elis a scris:

Contractele colective de munca se pot incheiate la nivel de unitate, la nivel de grup de unitati, la nivel de ramura si al nivel national. În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.

Pe ramura sanatate, in contractul colectiv de munca este prevazut acordarea unui salariu de baza.
Prevederile CCMN nu sunt aplicabile salariatilor din cadrul sistemului bugetar.
Puteti depune o sesizare la Inspectia Muncii, in acest sens.

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine in aceeasi problema a salarului mediu pe unitate. Am lucrat la o firma privata si am intrebat daca se acorda acest salar pe unitate la nastere iar raspunsul lor a fost ca nu, deoarece nu s-a acordat niciodata si in plus contractul colectiv de munca la nivelul firmei nu prevede asa ceva. Din cate stiu eu (e posibil sa ma insel) contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu poate fi mai slab decat cel la nivel national. mentionez ca firma are peste 100 de angajati.
Multumesc anticipat pentru raspuns.