Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... somatie de plata investita sau nu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

somatie de plata investita sau nu

Am o nelamurire, caci in functie de localitate, intalnesc tot opinii diferite: somatia de plata se investeste sau nu cu formula executorie? somatia este obtinuta de o societate comerciala in baza unui contract de prestari servicii.
Pentru a putea fi pusa in executare, ordonanta data de instanta se investeste. Daca veti cauta in raspunsurile mele mai vechi, am postat si o decizie a ICCJ si anume: DECIZIA Nr. XI din 20 martie 2006, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 656 din 28/07/2006.

Da. Somatia de plata ramasa irevocabila se investeste cu formula executorie conform art9 din OUG nr.5/2001.

Art. 9. - (1) Ordonanţa de admitere în tot sau în parte a cererii creditorului, împotriva căreia nu a fost introdusă acţiune în anulare potrivit art. 8, este irevocabilă.

(2) La cererea creditorului, ordonanţa prevăzută la alin. (1) sau, după caz, ordonanţa împotriva căreia a fost introdusă acţiunea în anulare prevăzută la art. 8, care însă a fost respinsă prin hotărâre rămasă irevocabilă prin nerecurare ori prin respingerea recursului, va fi învestită cu formulă executorie, potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă. Astfel învestită, ordonanţa constituie titlu executoriu care se eliberează creditorului. Totodată titlul, în copie, se comunică şi debitorului.
Am avut la Judecatoria Sectorului 5 unde am si investit-o. Executorul a intrebat expres de investire.
Am gasit instante care nu investesc ordonanta, considera ca e o sentinta in materie comerciala, executorie, care nu trebuie investita. mai mult chiar am 5 dosare de executare silita unde executorul mi-a spus expres ca nu trebuie investita si a trecut la executare silita...doar ca in alt judet m-am lovit de exact contrariul...executorul mi-a solicitat investirea ei.
sdianaviolina a scris:

Pentru a putea fi pusa in executare, ordonanta data de instanta se investeste. Daca veti cauta in raspunsurile mele mai vechi, am postat si o decizie a ICCJ si anume: DECIZIA Nr. XI din 20 martie 2006, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 656 din 28/07/2006.

parerea executorului - conform Deciziei nr.38/07.05.2007 ICCJ - RIL - pentru aplicarea art.720"8 din C.pr.civ. "hotararile date in prima instanta privind procesele si cererile in materie comerciala sunt executorii" - fiind executorii de drept, nu trebuie investite cu formula executorie pentru a fi puse in executare.
mh31 a scris:

parerea executorului - conform Deciziei nr.38/07.05.2007 ICCJ - RIL - pentru aplicarea art.720"8 din C.pr.civ. "hotararile date in prima instanta privind procesele si cererile in materie comerciala sunt executorii" - fiind executorii de drept, nu trebuie investite cu formula executorie pentru a fi puse in executare.