Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract + act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract + act aditional

Buna ziua

As dori va rog sa-mi spuneti daca prin incheierea contractului de munca prin acordul ambelor parti se anuleaza si toate actele aditionale la contract.
Clauza de neconcurenţă îl obligă pe salariat ca după încetarea contractului de muncă să nu presteze, în interesul său propriu sau al unui terţ, o activitate care se afla în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurentă lunare pe care angajatorul se obliga să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.

Clauza de neconcurentă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurentă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenta, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.

Dar totusi, fraza citata de mine mai sus este prevazuta sub articolul din contract numit "clauza de fidelitate", si nu de concurenta. Conteaza asta ?
Fraza citata de dvs seamna mai mult cu clauza de neconcurenta.
Chiar daca a fost prevazuta sub un nume sau altul , respectiva clauza trebuie sa respecte prevederile legale.