Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri in caz de deces
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri in caz de deces

in urma decesului mamei ca sa putem lua despagubirea de viata ni se cere certificatul medical constatator al decesului dar in el apare ca a avut epilepsie.oare ni se va aproba despagubirea?
buna ziua.in certificatul medical constatator scrie stop cardiac ,epilepsie cu crize.Boala a avuto de 10 ani.Dupa deces am mai platit 18 luni ratele la banca.#-ooAcum mi-a venit un formular de la banca prin care imi solicita sa trimit la firma de asigurari certificatul medical constatator al decesului,cf de deces,si copie contract.Eu nu as trimite cf medical dar o sa imi aprobe indemnizatia?O sa imi inapoieze si banii care i-am depus dupa deces?:((:-/
Dupa cum scrie in certificatul de deces nu prea aveti dreptul la despagubire deoarece epilepsia care era cunoscuta de mult timp este trecuta ca a doua cauza a decesului si formularea nu lasa loc de dubii. Cititi cu atentie conditiile de asigurare din polita si excluderile.
In contract scrie cancer,infarct ,hiv,abuz de substanta de alcool, diabet,scleroza,hipertensiune,boli cardio vasculare,boli de ficat,sau alte boli grave. mentionez ca mama mea nu a avut nici un girant ,si nu mai are nici un bun pe numele ei,toate fiind date mie prin act vinzare cumparare.cum o sa isi recupereze banca datoria?si ce o sa se intimple daca nu trimit la casa de asigurari cf constatator?Va multumesc din suflet
Inteleg ca mama dvs a avut un credit la banca fara girant, cu asigurare de viata. Ce tip de credit era? De nevoi personale, imobiliar? Creditul era cu ipoteca? Trebuie sa oferiti toate detaliile pentru a primi un raspuns corect. De asemenea trebuie sa cititi cu atentie conditiile din polita de asigurare.
amcteam, utilizator