Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare societati...Completare obiect activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare societati...Completare obiect activitate

1. In cadrul unui srl se pot infiinta firme ? Adica exista un cod CAEN pentru asa ceva? Daca da, trebuie o anumita competenta pentru a putea face asa ceva?
2. Se poate completa obiectul de activitate al unui srl fara prezenta unuia dintre asociati ?(sunt trei asociati...unul este plecat din tara pt mai mult timp..nu exista procura). Administratorul este si asociat si detine 90%, ceilalti asociati detin fiecare cate 5 %. Cel care este plecat detine 5%.
Va multumesc.:coffee:
ContSters40598, utilizator
aba812001 a scris:

pentru codul 7022 nu este necesar ca unul din asociati sa fie licentiat in drept, este suficient sa aveti un angajat consilier juridic care se ocupa de asta sau colaborare cu un avocat/sau consilier juridic.

Daca eu sunt licentiat in drept (deocamdata nu profesez), pot sa-mi deschid un SRL pe codul 7022 si sa ma angajez pe mine pe post de consilier juridic in ideea de a desfasura activitati de genul: infiintari firme, mentiuni la Registrul Comertului etc....? Sau in cazul acesta ar interveni o incompatibilitate intre statutul de asociat si cel de consilier juridic?
Sau, ca o varianta alternativa...as putea sa-mi fac eu SRL-ul si sa angajez o alta persoana pe postul de consilier juridic? In cazul asta eu as putea da consultatii si as putea merge la ORC sa infiintez firme pe baza de mandat/procura din partea clientilor care doresc sa-si deschida firmele respective?
Multumesc!