Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire datorii card credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire datorii card credit

Buna ziua. Tatal meu a decedat in urma cu 1 an si ceva. Acum aproximativ 3 ani a cumparat un bun in valoare de 350 lei in sistem de rate adica cu card de credit cu o linie de 500 lei. Dupa aproximativ un an am depus pe card aproximativ 800 de lei pentru a fi inchis acel card dar tatal meu nu a facut cerere de inchidere astfel ca linia de credit a ramas activa. Dupa deces am dus la banca copie dupa certificatul de deces si am aflat ca are o datorie de 800 de lei pentru ca nu a platit comisionul de administrare. Dosarul a fost trimis catre EOS si acestia ma someaza pe mine sa platesc. Dar tatal meu mai are o sora iar dupa moartea parintilor lor nu au facut taxa de succesiune astfel ca el in momentul decesului nu avea nimic pe numele lui. Ce se poate intampla in cazul acesta? Va multumesc!
ok. ar mai fi 2 intrebari:

Exista vreun termen limita in care trebuie demarata procedura de succesiune?

In cazul in care momentan nu se demareaza procedura de succesiune banca ce poate face? Asteapta pana se face succesiunea?

Multumesc frumos celor care au raspuns.
dxdx349, utilizator
Nu exista un termen pentru realizarea succesiunii. Totusi, daca este realizata dupa 2 ani de la deces se aplica un impozit de 1% din mostenire.

Pana nu se realizeaza moastenirea banca este in asteptare.

Acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar, daca o acceptati.