Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

bunaa ziua, eu ma aflu intr-o situatie mai delicata. tocmai am aflat ca cumnata mea a bagat divort si am dovezi ca are amant. precizez ca are probleme de depresie si face tratamen cu benzodiazepine. nu lucreaza nicaieri si nu are venituri. fratele meu e cel care lucreaza, e politist, si e singurul care are un venit. locuiesc intr-o cara care e trecuta pe numele tatalui ei, desi au contribuit ambele familii la amenajarea locuintei. nu au alte bunuri in comun. ea a avut un accident de masina in urma cu 3 ani, cand a distrus masina fratelui meu, care nu era bun comun, deoarece nu era casatorit cand a cumparat masina. ar trebui sa il despagubeasca pe fratele meu? in urma accidentului a lovit o fata care a ramas cu probleme, umbla mai greu. in urma procesului i-a sosit hotararea judecatoreasca ca peste 5 ani trebuie sa plateasca fetei 1900 lei pe luna pensie de handicapat. intre timp acopera asigurarea masinii pensia fetei. precizez ca fratele meu nu a fost niciodata violent, sau agresiv. impreuna au o fetita de 2 ani si 3 luni pe care cu acordul fratelui meu a dus-o in strainatate, pe o perioada de aprox 2 luni, timp in care am probe ca ea se intalneste cu amantul ei, care o cunoaste pe fata. mai mentionez ca in urma cu 2 sapt am vazut cum cumnata mea a injurat fetita si a folosit cuvinte foarte urate la adresa ei, si uneori are un comportament ciudat si agresiv cu fata. eu as vrea sa stiu cum il pot ajuta pe fratele meu, ce ar trebui sa faca, si care ar fi sansele ca el sa aiba custodia fetei. mentionez ca fata e foarte legata de tatal ei. ne puteti ajuta? multumim mult de tot...
Ați spus că
locuiesc intr-o cara care e trecuta pe numele tatalui ei, desi au contribuit ambele familii la amenajarea locuintei.[/quot]
Chiar dacă nu are casa pe numele ei, dacă tatăl declară că le asigură locuință și poate dovedi că le și poate sprijini financiar, ați rămas cu
jumătate de problemă
. Va trebui să arătați că interesul copilului este să stea cu tatăl. Faptul că mama a avut un accident de mașină nu înseamnă că nu este o mamă bună. Iar pentru a dovedi că mama se poartă urât cu minora... e cale lungă. Și apropo, cum de e plecată minora din țară cu o
mamă atât de iresponsabilă
precum spuneți? Cum de tatăl i-a dat permisiunea să o scoată pe minoră din țară? Oricum, fratele dumneavoastră nu are decât să consulte un avocat, pentru a putea vedea clar ce șanse are.