Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de incredere sau furt?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de incredere sau furt?

In luna ianuarie ac am incredintat unei persoane cunoscute mie (fosta colega de serviciu) o icoana veche pentru a fi evaluata (nu intentionam sa o vand neaparat dar as fi vrut sa stiu cat valoreaza si daca si-ar gasi un cumparator - iar persoana se ocupa cu obiecte de anticariat). Nu am facut la momentul respectiv niciun contract sau chitanta. Evaluarea a durat destul de mult si dupa ce mi-a comunicat rezultatul acesteia a tot tergirversat reintalnirea cu diferite motive. Initial mi s-au parut toate plauzibile, apoi am inceput sa presez sa ne vedem sa recuperez obiectul. Mai nou nu mai raspunde la niciunul dintre cele 3 telefoane pe care le am (mai precis sunt inchise) si as vrea sa stiu ce pot face in situatia asta...probabil nu foarte multe dar nici nu-mi vine sa stau cu mainile in san :(
Aha, deci trebuia sa fac ceva in maxim 2 luni de la predarea obiectului.
Din pacate imi dau seama ca probele mele sunt ca si inexistente :-( Voi incerca sa ciontactez un avocat. Multumesc mult.
In cazul infractiunii de abuz de incredere savarsita prin refuzul de restituire a unui bun mobil, data de la care se calculeaza termenul de 2 luni este momentul manifestarii nejustificate a refuzului de restituire, refuz care poate fi expres sau tacit. Infractiunea se consuma in momentul refuzului, si acesta marcheaza cunoastera simultana a faptei si faptuitorului.
Consultati avocat.