Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caz penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caz penal?

daca o pers a fost acuzata de tentativa de omor si a fost condamnat la 5 ani de inchisoare din care a savarsit 2. cum se calculeza prescrierea? de cand pana cand? a stat in inkisoare in 2001respectiv 2002 in 2011 a fost prins la volanul masini baut cu o alcoolemie de 1,40 pur in sange si i s-a intocmit dosar penal ! nu are reabilitarea facuta . dosarul inca nu sa deschis . ce masuri se poate lua sau ce se poate face pt a evita o condamnare fara drept de suspendare?
da in 2002 a fost eliberat din penitenciar ... deci asta inseamna a i sa suspendat pedeapsa...pff deci nu isi va putea face reabilitarea si ... spre intelesul meu e inevitabil de a evita ajungerea in inchisoare
Cum adica suspendare? N-a fost eliberat conditionat?
parerea mea: daca a fost eliberat din penitenciar inseamna ca a fost eliberat conditionat. Dar a trecut oricum mult timp din 2002. Daca nu are facuta reabilitarea cred ca are inca cazier, deci este recidivist . Are antecedente penale. Nu cred ca poate scapa cu suspendare. Trebuie urmarit foarte bine procesul. Ai avocat?