Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

Am avut o relatie de 10 ani, din care 7 am locuit impreuna, din aceasta relatia am un copil de 6 ani. . Nici unul dintre noi nu doreste sa ajunga in instanta pentru a ne judeca pentru custodia copilului, dar daca ajungem el poate sa imi ia copilu avand in vedere ca ma ocup de video chat si ela re dovezi snapshot-uri cu mine? , eu am parasit locuinta, stau cu chirie acuma si nu am mutatie. ce sanse sunt ca el sa obtina custodia fetitei? va rog un raspun trebuie sa stiu ce sa fac.....
eu nu vreau in instanta, dar cred ca daca ii voi spune ca nu mai vreau sa ma intorc acasa el va dori sa aiba copilu in custodie si vom ajunge in instata. si sincer nu stiu ce sa fac :((
pai nu spuneti ca nu vreti sa va intoarceti... faceti in asa fel incat sa nu ajunga sa va intrebe :)

sa vina cu ideile lui si sa plece cu ale dvs
gi-jane2, moderator
cristina282008 a scris:

eu nu vreau in instanta, dar cred ca daca ii voi spune ca nu mai vreau sa ma intorc acasa el va dori sa aiba copilu in custodie si vom ajunge in instata. si sincer nu stiu ce sa fac :((

Eu sunt de parere ca tatal minorului are sanse destul de mari pentru a obtine incredintarea minorului.Daca actionati in instanta mai tarziu sanse dvs. vor fi si mai mici deoarece copilul se va invata si mai multcu el.
Este greu de spus ce sa faceti fara o analiza concretata a tuturor detaliilor.
Din ceea ce ati prezentat sumar pare sa aiba sanse mai mari decat dvs. la incredintarea minorului,dar fiind mama minorului aveti si dvs. sanse...
Incercati sa consultati un avocat mai inainte de a lua o dcizie intrucat este greu de spus fara discutii detaliate.
Conteaza foarte mult si daca el isi va angaja sau nu avocat.
Daca merge fara avocat la proces ar putea pierde intrucat nu va stii cum sa se judece.Acesta este unul din aspectele la care trebuie sa va ganditi.
cristina282008 a scris:

Am avut o relatie de 10 ani, din care 7 am locuit impreuna, din aceasta relatia am un copil de 6 ani. . Nici unul dintre noi nu doreste sa ajunga in instanta pentru a ne judeca pentru custodia copilului, dar daca ajungem el poate sa imi ia copilu avand in vedere ca ma ocup de video chat si ela re dovezi snapshot-uri cu mine? , eu am parasit locuinta, stau cu chirie acuma si nu am mutatie. ce sanse sunt ca el sa obtina custodia fetitei? va rog un raspun trebuie sa stiu ce sa fac.....
Nu doriti sa ajungeti la instanta, dar dvs. va puneti intrebarea ca , daca s-ar ajunge la instanta ce s-ar intampla ??? sunt 3 aspecte; 1 )- o puteti rezolva amiabil, in sensul ca lasati copilul la tata si il vedeti cad doriti. 2)- faceti o intelegere scrisa care sa cuprinda conditiile care va intereseaza si o legalizati la notar. 3) se poate rezolva si la instanta in custodia cui sa ramna. ok! faptul ca dvs. practicati videochatul pentru tatal copilului este o proba care ar fi in defavoarea dvs. el poate sesiza D.G.A.S.P.C.(protectia copilului) si.... sa ceara ca cei de acolo in urma verificarilor si a datelor pe care le va prezenta cu privire la activitatea dvs.sa propuna instantei decaderea din drepturile parintesti, dar... este o chestiune relativa. bafta