Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Adevarat sau fals?
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Adevarat sau fals?

Wow, acum un an incepeam discutia cu fazanul si nu mi-a trecut prin cap ca o sa ajunga la atatea mesaje. Hai sa mai incercam un joc: Adevarat sau fals.

Regulile sunt simple:
1. Cineva face o afirmatie despre urmatorul membru care va scrie in aceasta discutie. Bineinteles ca trebuie sa fie o afirmatie decenta si fara rautati si injurii, ca nu asta e ideea.
2. Urmatorul membru care raspunde zice daca afirmatia este adevarata sau falsa. Si pune la randul lui o intrebare.

Daca aveti si alte idei, putem duce jocul si in alta parte ;).

Ce ziceti? Incep eu.

Raspunsul urmator va fi dat de o femeie :sorry:
Fals

Ambii au fost filozofi ai Greciei antice, Platon fiind de fapt cel care a pus bazele filozofiei, iar Aristotel cel care a pus bazele stiintelor politice.

Aristotel Onassis a fost casatorit cu Jacqueline Kennedy?
Ana,
In timpul revolutiei americane (cea dintre 1763-1791), Congresul l-a ales pe Peyton Randolph ca prim presedinte. Dupa ce a fost invesit in functie, prima masura pe care a luat-o Randolph a fost sa creeze Armata Continentala, numindu-l pe generalul Washington la comanda sa. Randolph a fost urmat in 1781 de catre John Hancock. Dupa ce armata condusa de catre G. Washington i-a infrant pe britanici in Batalia de la Yorktown, Hancock i-a trimis acestuia o scrisoare pentru a-l felicita. Opt ani mai tarziu, Washington a fost intr-adevar ales presedinte, primul presedinte ales de catre popor, insa nu a fost primul presedinte al SUA. :)

Fals
Numele real al lui Platon a fost,daca imi aduc bine aminte,Aristokeles.

Adevarat Aristotele Onassis a fost sotul Lui Jacqueline Kennedy.

Goethe este autorul operei "Doctor Faustus".
luiza2008, utilizator
luiza2008 a scris:

Fals
Numele real al lui Platon a fost,daca imi aduc bine aminte,Aristokeles.
Adevarat

Goethe este autorul operei "Doctor Faustus".

Fals

"Doctor Faustus"....de Thomas Mann

"Regina MARIA a Romaniei"...s-a nascut la ...PARIS ?
silvia p, utilizator
luiza2008 a scris:

Ana,
In timpul revolutiei americane (cea dintre 1763-1791), Congresul l-a ales pe Peyton Randolph ca prim presedinte. Dupa ce a fost invesit in functie, prima masura pe care a luat-o Randolph a fost sa creeze Armata Continentala, numindu-l pe generalul Washington la comanda sa. Randolph a fost urmat in 1781 de catre John Hancock. Dupa ce armata condusa de catre G. Washington i-a infrant pe britanici in Batalia de la Yorktown, Hancock i-a trimis acestuia o scrisoare pentru a-l felicita. Opt ani mai tarziu, Washington a fost intr-adevar ales presedinte, primul presedinte ales de catre popor, insa nu a fost primul presedinte al SUA. :)
:offtopic:
Mor de rusine!! :sorry:
Totusi, dictionarul Larousse (ed. 1947) spune: W.G. unul din fondatorii republicii Statelor Unite, a carui prim presedinte a fost de la 1789 la 1797.
Nu contest ce spuneti. Astea sint "realitatile" istoricilor.
Dar jocul e bun sa ne mai verificam si... sa ne corijam.
ContSters200573, utilizator
Fals
Regina Maria a Romaniei s-a nascut in Eastwell Park,Kent,Anglia.

Regele Ferdinand a fost fiul lui Carol I.