avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie art 55.lit.b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie art 55.lit.b

Buna ziua.Vreau sa stiu daca in baza articolului 55 lit b se poate beneficia de ajutorul de somaj.Daca nu...in baza carui articol ?Ca sa stiu daca se mai intampla vreo situatie pe viitor . art 55 lit a?lit c? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:09, 2 Mai 2011
Buna seara!Permiteti-mi sa va contrazic!Daca un angajat isi incheie contractul cu 55b poate sa beneficieze de somaj daca in termen de maxim1 an(si in ultimii 2 ani are lucrat in CM minim 1 an)de la data desfacerii contractului isi plateste pe baza unui atestat de taximerie sau a unui certificat de producator cotizatiile catre stat,luna urmatoare poate intra in somaj!Cu stima,Andrea Nagy
Andrea Nagy a scris:

Buna seara!Permiteti-mi sa va contrazic!Daca un angajat isi incheie contractul cu 55b poate sa beneficieze de somaj daca in termen de maxim1 an(si in ultimii 2 ani are lucrat in CM minim 1 an)de la data desfacerii contractului isi plateste pe baza unui atestat de taximerie sau a unui certificat de producator cotizatiile catre stat,luna urmatoare poate intra in somaj!Cu stima,Andrea Nagy


Unde exista o asemenea prevedere ? ..... :-/
Da,exista.Si personal cunosc mai multe pesoane care au beneficiat asa de somaj.Deasemenea si cei care au terminat clasa a 12a pot beneficia de somaj.Trebuie doar contactat un inspector resurse umane.
Andrea Nagy a scris:

Da,exista.Si personal cunosc mai multe pesoane care au beneficiat asa de somaj.Deasemenea si cei care au terminat clasa a 12a pot beneficia de somaj.Trebuie doar contactat un inspector resurse umane.


Daca exista ...de ce nu postati temeiul legal al acordarii somajului in situatia expusa de catre dvs?
Subiectul nu era pentru cei care termina scoala .. aceasta situatie este prevazuta in Legea nr.76/2002.
Andrea Nagy a scris:

Da,exista.Si personal cunosc mai multe pesoane care au beneficiat asa de somaj.Deasemenea si cei care au terminat clasa a 12a pot beneficia de somaj.Trebuie doar contactat un inspector resurse umane.


1. Cred ca dvs. sunteti in posesia primei forme a Legii 76/2002 si a primei forme a Normelor de aplicare cand, intr-adevar, incetarea CIM cu art.55b din Codul muncii permitea sa beneficiezi de indemnizatie de somaj.
2. Intre timp si Legea si Normele de aplicare au suferit mai multe modificari.
3. Cand mai contraziceti sa aveti si baza legala pentru ca altfel induceti in eroare pe cel care are nevoie de sfatul dvs. si il puneti in situatia de a avea discutii neprincipiale cu functionarii de la AJOFM.
4. Si noi, cei care raspundem aici, suntem, sau am fost, inspectori de resurse umane si chiar... mai mult decat atat.

Alte discuții în legătură

Renuntarea la preaviz daridannah daridannah pot renunta la preaviz?si daca da mai pot primi indemnizatia de somaj?in baza carei legi se poate face asa ceva? (vezi toată discuția)
Demisie napoleonul napoleonul Buna! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: doresc sa demisionez la zi cu acordul partilor, art.55 lit.b Codul Muncii; dar din cate demisii au fost ... (vezi toată discuția)
Carnet de munca - vechime in munca Qwerty2010 Qwerty2010 Sunt angajat la o firma din iulie 2008, acesta fiind primul meu job. Nu mi-au facut carte de munca, doar am semnat un contract individual de munca. ... (vezi toată discuția)