avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament sub ipoteca- vanzare, donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament sub ipoteca- vanzare, donatie

Buna ziua!
Am un imprumut bancar cu garantie imobiliara, un apartament pe numele parintilor mei . (mama a decedat de curand, daca ar avea vreo importanta in contextul urmator)
Intrebarea mea este, ar putea tatal meu sa treaca apartamentul pe numele meu, tinand cont ca e sub ipoteca, si daca da, cum, prin vazare/cumparare sau donatie, care e calea cea mai buna ? (preturi, taxe, etc)
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 18:16, 8 Noiembrie 2008
Deci , in concluzie trebuie facuta intai succesiunea daca am inteles bine?
Ultima modificare: Vineri, 7 Noiembrie 2008
marx36, utilizator
Corect. Ideea este ca, puteti proceda la dezbaterea succesorala a unui bun imobil ipotecat, numai cu instiintarea bancii. Astfel, veti merge la banca care a inscris ipoteca in cf, veti expune situatia de fapt, ce doriti sa faceti si vedeti care este punctul lor de vedere in ceea ce priveste solutionarea acestei situatii.
Succes! ;)
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2008
Corina Capotã, Avocat
multumesc ;)
cora2006 a scris:

Corect. Ideea este ca, puteti proceda la dezbaterea succesorala a unui bun imobil ipotecat, numai cu instiintarea bancii. Astfel, veti merge la banca care a inscris ipoteca in cf, veti expune situatia de fapt, ce doriti sa faceti si vedeti care este punctul lor de vedere in ceea ce priveste solutionarea acestei situatii.
Succes! ;)


Nimic mai fals. Banca nu are nicio treabă cu dezbaterea succesiunii. Prin intermediul dezbaterii nu se transmit drepturi reale asupra bunului ipotecat, care a intrat în patrimoniul moştenitorilor pe data decesului defunctei, deci banca nu are ce să accepte sau la ce să se opună.

Nici măcar asupra partajului succesoral banca nu poate face opoziţie. Dreptul ei de ipotecă, accesoriu dreptului de creanţă, va fi exercitat, în cazul neîndeplinirii obligaţiilor de către debitor, indiferent în mîna căruia dintre moştenitori s-ar afla bunul. Este efectul dreptului de urmărire conferit de dreptul real de ipotecă.

Aşa fiind, puteţi dezbate succesiunea şi puteţi deveni unic prorpietar prin partajul făcut fie odată cu eliberarea certificatului de moştenitor, fie ulterior, partajul nefiind un act translativ, ci unul declarativ, pentru care banca nu trebuie să-şi dea acceptul şi nici nu îl poate împiedica. Imobilul va rămîne grevat de dreptul de ipotecă în favoarea băncii.

:bow:

Liviu S.Bordaş
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2008
themis, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare marinica71 marinica71 tatal meu are un apartament achizitionat din prima casatorie .la acest apartament mostenitori suntem eu fratele meu si tatal meu.tatal meu imi poate vinde ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii marinica71 marinica71 daca la dezbaterea unei mosteniri vin eu ,fretele meu si tatal meu(mama fiind decedata)pot cumpara partea tatalui meu? sau e deajuns ca sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii unei persoane decedate care era coplatitor la un credit djpedros djpedros Buna ziua, Mama mea a decedat anul trecut si dorim sa facem dezbaterea succesiunii. Ea era si coplatitor la un credit de nevoi personale cu ipoteca ... (vezi toată discuția)