Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... datornici la Asociatia de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

datornici la Asociatia de Proprietari

am fost anuntat de Asociatia de Proprietari , ca am fost atentioanti de cei de la ......apa va fi inchisa dincauza datoriilor foarte mari .Pe toata Asociatia sunt famili care nu au mai platit chiar mai bine de jumatate de an ,intrebarea mea este: " daca cei care sunt la zi cu plata la Asociatie de ce li se inchide apa., si cum putem sa actionam pentru ai face pe cei datornici sa plateasca sau sa-i debranseze numai pe cei datornici , exista vreo cale.Va multumesc
Asociatia are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietari pentru orice datorie mai veche de 90 de zile.Luati la raspundere pe administrator respectiv pe presedinte, ce au pazit in 6 luni cum declarati.:sorry::((
ogra, utilizator
Se poate face tehnic o deconectare individuala astfel: mergeti la regia de apa locala sa va aprobe instalarea unui distribuitor cu atatea iesiri cate apartamente sunt pe scara; apoi, apartamentele fara datorii( cu aprobarea asociatiei ca au achitat la intretinere datoriile) se pot bransa la distribuitor prin intermediul unui apometru de clasa superioara si incheierea unui contract individual intre regie si proprietar sau fara apometru numai cu aprobarea asociatiei; deconectarea individuala a restantierilor ramasi pe vechiul bransament atunci cand regia considera necesar.

Este putin de umblat si de aranjat dar in final toata lumea v-a fi fericita.:thumbup: