Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Loc de munca nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Loc de munca nou

Buna seara!

Va rog sa-mi spuneti daca o firma la care te angajezi poate afla unde ai mai lucrat si daca ai lucrat si ce date de la ITM privin vechimea ta in munca sunt publice noilor angajatori.

Va multumesc mult!
O seara frumoasa!
Va feriti atat de mult incat pe mine ma faceti sa cred ca cei unde ati lucrat va "infiltreaza" la firma concurenta. Si spionii au fost deconspirati. Cred ca va faceti degeaba probleme, este dreptul dv. sa va alege locul de munca. Eventual firma de la care plecati poate avea pretentia unei clauze de neconcurenta sau confidentialitate.
catalinah a scris:

Buna seara!

Va rog sa-mi spuneti daca o firma la care te angajezi poate afla unde ai mai lucrat si daca ai lucrat si ce date de la ITM privin vechimea ta in munca sunt publice noilor angajatori.

Va multumesc mult!
O seara frumoasa!

Asa ceva nu poate afla de ITM , intrucat aceasta institutie nu furnizeaza asemenea informatii ... aceste date se pot afla din carnetul dvs de munca sau din CV prezentat la angajare ... in rest , nu are de ce sa fie probleme .. exista cumva vreo clauza de neconcurenta in fostul c.i.m. sau vi s-a spus inainte de angajare ca nu vor fi incadrati salariati de la societatile concurente?
Nu exista nicio clauza de genul acesta in fostul c.i.m. Societatea la care vreau sa ma angajez a precizat ca nu vor angajati de la societatile concurente. Mentionez ca acela a fost insa singurul meu loc de munca cu c.i.m. , nu l-am trecut in cv, iar carnet de munca nu am. Ma gandesc ca atunci cand vor merge la ITM sa-mi inregistreze contractul, sa nu afle., pentru ca eu nu am sa le duc adeverinta de vechime si nici fisa cu contributiile la CAS.
La ITM nu au cum sa se duca cu c.i.m. pentru inregistrare, intrucat nu se mai inregistreaza niciun act la ITM incepand cu 01.01.2011 ... acesta se completeaza si se transmite prin REVISAL ...

:offtopic:
Singura posibilitate de a afla acest lucru este folosirea unor metode neortodoxe , inrucat legal nu au cum sa afle decat de la dvs.
catalinah a scris:

Nu exista nicio clauza de genul acesta in fostul c.i.m. Societatea la care vreau sa ma angajez a precizat ca nu vor angajati de la societatile concurente. Mentionez ca acela a fost insa singurul meu loc de munca cu c.i.m. , nu l-am trecut in cv, iar carnet de munca nu am. Ma gandesc ca atunci cand vor merge la ITM sa-mi inregistreze contractul, sa nu afle., pentru ca eu nu am sa le duc adeverinta de vechime si nici fisa cu contributiile la CAS.

Sunt companii fericite sa prinda angajatii concurentei,chiar ii prefera!
Acum,revenind la subiect,singurele posibilitati sa fiti "depistata" in conditiile explicate de catre dvs.sunt :

-un fost coleg "binevoitor" cu care nu erati in relatii f. colegiale , care afla unde v-ati angajat si care poate transmite cuiva de la noul loc de munca de unde proveniti;

-fiind vorba despre firme concurente,s-ar putea sa interactioneze prin intermediul clientilor comuni,sau a mediului de afaceri cele 2 firme.
Daca ocupati o pozitie "vizibila" in firma,de ex. sunteti un ASM,sau va ocupati de strategia de marketing a companiei sigur numele dvs. nu va trece neobservat.
Daca insa aveti o pozitie mai modesta,aceasta posibilitate se exclude.