avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul de vizitare a minorului.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul de vizitare a minorului.

Buna ziua!

As dori sa va rog sa-miu spuneti si mie ce articol reglementeaza dretul de vizitare a minorului, obligatiile celui care are minorul in custodie, a celui care primeste dreptul de vizita si conditiile in care se poate pierde acest drept. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dpdaniela_80 , utilizator 11:48, 10 August 2011
- dreptul de a avea legaturi personale cu minorul : art. 43 C. fam.;
- exercitarea drepturilor parintesti : art 43, art. 97, art. 101, art. 106, art.107 C.fam.;
- pierderea dreptului de a avea legaturi personale cu minorul: art.14 al.(3) Legea 272/2004.
Va multumesc pt promtitudine si acuratete.

Un singur lucru, la punctul 3, nu ma intereseaza sa-si piarda drepturile de a avea legaturi cu minorul, ci doar cand isi poate pierde dreptul acelui program de vizitare. De exemplu nu se tine de cuvant, frustreaza si dezamageste copilul prin punerea in asteptare zadarnica etc.
Ultima modificare: Luni, 1 August 2011
Alina2011, utilizator
Pierderea dreptului de vizitare sa face foarte greu. Si asta pentru ca este foarte greu pentru o mama sa dovedeasca ca un anumit program de vizitare ii face copilului mai mult rau decat bine. De exemplu cand fetita mea avea 1 an si trei luni a primit un program de vizitare ca si pentru un copil de 3-4 ani, iar cand avea 2 ani si 3 luni a primit un program de vizitare ca si pentru un copil de 7 ani.

Ca sa va dau un exemplu: cand am dovedit cu zeci de acte medicale ca fetita de un an se imbolnaveste de trei ori pe luna cand e luata de la domiciliul mamei, instanta a motivat ca sunt imbolnaviri sezoniere (!). Asadar va luptati cu morile de vant. Acum fetita mea are 4 ani si a fost deja audiata de catre un ofiter de politie in cadrul unui dosar penal, deoarece fetita refuza sa mai plece cu tatal ei perfect. In anii ce vor urma va mai fi audiata de n! ori.
laau a scris:

Pierderea dreptului de vizitare sa face foarte greu. Si asta pentru ca este foarte greu pentru o mama sa dovedeasca ca un anumit program de vizitare ii face copilului mai mult rau decat bine. De exemplu cand fetita mea avea 1 an si trei luni a primit un program de vizitare ca si pentru un copil de 3-4 ani, iar cand avea 2 ani si 3 luni a primit un program de vizitare ca si pentru un copil de 7 ani.

Ca sa va dau un exemplu: cand am dovedit cu zeci de acte medicale ca fetita de un an se imbolnaveste de trei ori pe luna cand e luata de la domiciliul mamei, instanta a motivat ca sunt imbolnaviri sezoniere (!). Asadar va luptati cu morile de vant. Acum fetita mea are 4 ani si a fost deja audiata de catre un ofiter de politie in cadrul unui dosar penal, deoarece fetita refuza sa mai plece cu tatal ei perfect. In anii ce vor urma va mai fi audiata de n! ori.


Va multumesc!

.Ideea este ca as vrea sa incerc o schimbare a legii pe partea aceasta. Imi pare total nedrept ca doar parintele care obtine dreptul de vizita sa aiba drepturi si nici o obligatie, in ceea ce priveste respectarea acestui drept. Iar obligatii, fara niciun drept de replica, are doar parintele ce detine custodia. Eu ma refer la faptul ca o data ce ai cerut acest drept prin instanta trebuie sa ti-l si asumi si sa te tii de el. Nu sa spui copilului ca in zilele cutare si cutare tu vi in vizita si-ti bati joc de el si nu mai vi. De aceea as vrea sa stiu catre sunt toate articolele care fac referire la acest drept de vizita si pierderea sa.
Va doresc din suflet mult succes!

E atat de adevarat ce spuneti. In tara asta tatal care nu detine custodia are numai drepturi asupra copilului, si nici o obligatie...nici macar acea de a plati pensia alimentara, mai ales daca reuseste sa demonstreze..prin fel si fel de smecherii.... ca n-are niciun venit.

:(

Alte discuții în legătură

Custodie copil minor fara divort? tifa tifa Se poate solicita custodia minorului, fara sa se fi cerut si divortul? Parintii minorului sunt casatoriti si separati, iar tatal solicita doar custodia ... (vezi toată discuția)
Custodie copil ContSters21422 ContSters21422 Ce sanse poate avea un tata sa obtina custodia copilului in situatia urmatoare: Este vorba despre un cuplu care nu locuia impreuna, iar copilul a aparut ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului ciobanuma@yahoo.com ciobanuma@yahoo.com Doresc sa stiu in ce conditii si ce sanse a-si avea sa castig custodia copilului , daca in cererea de divort am fost de acord sa ramana fetita cu tatal ... (vezi toată discuția)