Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act Vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act Vanzare cumparare

Se poate anula un act de vanzare cumparare daca vanzatorul(tatal) ?poate dovedi ca suma stipulata in act de cumparator(fiul)nu a existat si a fost fictiva?.Si daca unul din frati poate deschide proces pentru anularea actului de vanazre cumparare invocand si demonstrand ca cumparatorul nu a dispus de banii respectivi,neavand un venit,cand s-a facut acel act.?
mediaset, utilizator
nu imi raspunde nimeni?Sa inteleg ca atata timp cat parintii sunt in viata eu nu pot ataca acel act?
mediaset, utilizator
Ati inteles bine. Nu puteti ataca actul pentru motivul ca pretul ar fi unul fictiv.

Abia la deschiderea succesiunii veti putea invoca caracterul gratuit al transmisiunii dreptului de proprietate, si numai daca aceasta transmisiune va incalca rezerva succesorala.
ce inseamna rezerva succesorala?

Parte a mostenirii, indisponibilizata de lege in favoarea unor anumite categorii de mostenitori, rezervatori, in sensul ca nu poate fi micsorata nici prin acte intre vii cu titlu gratuit, donatii, nici prin testament.
themis a scris:

Ati inteles bine. Nu puteti ataca actul pentru motivul ca pretul ar fi unul fictiv.

Abia la deschiderea succesiunii veti putea invoca caracterul gratuit al transmisiunii dreptului de proprietate, si numai daca aceasta transmisiune va incalca rezerva succesorala.

Si unde scrie ca daca la aceea vreme nu avea nici un venit, ( cu toate ca nu poate fi obligat sa probeze acest lucru, decat in fata fiscului sau altor organe ) cumparatorul nu putea plati pretul apartamentului ?

Pentru a se considera donatie, un contract de V-C, valabil incheiat .

Dar daca pana la moartea parintilor, proprietarul vinde apartamentul ?!