avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act Vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act Vanzare cumparare

Se poate anula un act de vanzare cumparare daca vanzatorul(tatal) ?poate dovedi ca suma stipulata in act de cumparator(fiul)nu a existat si a fost fictiva?.Si daca unul din frati poate deschide proces pentru anularea actului de vanazre cumparare invocand si demonstrand ca cumparatorul nu a dispus de banii respectivi,neavand un venit,cand s-a facut acel act.?
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
mediaset, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters213694 , utilizator 01:22, 8 August 2011
nu imi raspunde nimeni?Sa inteleg ca atata timp cat parintii sunt in viata eu nu pot ataca acel act?
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
mediaset, utilizator
Ati inteles bine. Nu puteti ataca actul pentru motivul ca pretul ar fi unul fictiv.

Abia la deschiderea succesiunii veti putea invoca caracterul gratuit al transmisiunii dreptului de proprietate, si numai daca aceasta transmisiune va incalca rezerva succesorala.
ce inseamna rezerva succesorala?


Parte a mostenirii, indisponibilizata de lege in favoarea unor anumite categorii de mostenitori, rezervatori, in sensul ca nu poate fi micsorata nici prin acte intre vii cu titlu gratuit, donatii, nici prin testament.
themis a scris:

Ati inteles bine. Nu puteti ataca actul pentru motivul ca pretul ar fi unul fictiv.

Abia la deschiderea succesiunii veti putea invoca caracterul gratuit al transmisiunii dreptului de proprietate, si numai daca aceasta transmisiune va incalca rezerva succesorala.

Si unde scrie ca daca la aceea vreme nu avea nici un venit, ( cu toate ca nu poate fi obligat sa probeze acest lucru, decat in fata fiscului sau altor organe ) cumparatorul nu putea plati pretul apartamentului ?

Pentru a se considera donatie, un contract de V-C, valabil incheiat .

Dar daca pana la moartea parintilor, proprietarul vinde apartamentul ?!


Alte discuții în legătură

Vânzare casă moștenită către fiu. este o modalitate sigură de a transmite proprietatea, sau contractul poate fi atacat de către moștenitorul rezervatar, după decesul vânzătorului? cataleata cataleata Buna ziua, Tatal meu are grija de bunica ramasa in viata si de gospodaria acesteia,el fiind singurul mostenitor,fratele lui fiind infiat de strabunici. Eu ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se poate ataca de catre mostenitori un contract de vinzare cu clauza de uzufruct viager catre unul din copii? denisb denisb Buna ziua, Am urmatoarea situatie: In anul 2001 parintii mei si cu mine am semnat un contract de vinzare cumparare a apartamentului lor cu clauza viagera. ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie ContSters255863 ContSters255863 Daca persoana Giumbix a donat catre fii lui proprietatile pe care le-a avut, adica un apartament de 4 camere si un apartament cu 3 camere catre un fiu, iar ... (vezi toată discuția)