Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act Vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act Vanzare cumparare

Se poate anula un act de vanzare cumparare daca vanzatorul(tatal) ?poate dovedi ca suma stipulata in act de cumparator(fiul)nu a existat si a fost fictiva?.Si daca unul din frati poate deschide proces pentru anularea actului de vanazre cumparare invocand si demonstrand ca cumparatorul nu a dispus de banii respectivi,neavand un venit,cand s-a facut acel act.?
mediaset, utilizator
mediaset a scris:

Adica sa inteleg ca la decesul unuia din parinti fratele va trebui cumva sa ne despagubeasca la masa scuccesorala din ce a primit ca vanzare-donatie prin actul ala?

Presupunand ca la data decesului parintilor dv. fratele mai are inca in proprietate acel imobil, si instanta accepta in urma dovezilor ca este o donatie, fratele dv. are obligatia de a introduce imobilul la masa succesorala.

Dar in caz ca il instraineaza intre timp, nu mai puteti face nimic.
@Quartila - nu e chiar asa. daca se dovedeste in instanta ca a fost donatie, la impartirea masei succesorale donatia va intra "virtual" in masa succesorala si se va scadea din partea celui care a primit donatia. poate chiar este posibil sa se ceara sulta pentru bunul donat (parte a lui), doar ca este nevoie de un avocat care isi stie meseria si de multa atentie.

acum, actul de V-C ar putea fi anulat daca se gasesc motive in timpul vietii parintelui (nu vad de ce sa se astepte moartea lui), daca a fost facut sub presiune, etc. dar ma gandesc ca ar fi poate buna o <b>mediere</b> (pentru a se ajunge la un acord in care si cel de-al doilea fiu sa fie "indestulat", sa primeasca si el ceva in timpul vietii), intre cei doi frati si parintele lor, in timpul vietii, decat o actiune in instanta (e mai scurta, nu afecteaza atat partile, samd).

daca problema donatiei apartamentului tine de felul in care e folosit acest bun , poate ar trebui sa va adresati altor institutii/ oameni (de ex daca fratele nu isi vede de viata lui, adresati-va unui psiholog, sa-l consilieze). si, in orice moment trebuie sa nu uitati ca inainte de judecata, o familie ar trebui sa functioneze bazata pe comunicare, pe intelegere, etc. inainte de a se ajunge in instanta. pe acord comun.

o zi buna