Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare ilegala - la ce riscuri ma expun?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare ilegala - la ce riscuri ma expun?

Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat juridic in urmatoarea privita: doresc sa ma debransez de la sistemul de incalzire centrala. De jumatate de an incerc sa fac asta pe cale legala si nu reusesc pentru ca este o procedura foarte stufoasa. Pe coloana pe care locuiesc eu, din 10 apartamente, mai sunt bransate 3 la CET (etajul 1 si parter), eu locuind la et 3 nu as afecta incalzirea celorlalti. Toti sunt debransati in jurul meu si iarna este frig in apartament, am mucegai si umezeazala - prin urmare doresc o centrala proprie pe gaz. Am obtinut acordul tuturor vecinilor din bloc, nu am datorii la plata, insa CET-ul ma obliga pt a ma debransa sa fac un proiect de rebalansare hidraulica a blocului - si nu exista aici nicio firma care sa faca acest lucru. Cum pot ei dovedi ca debransarea mea ii afecteaza pe ceilalti - care oricum majoritar sunt debransati - plus ca avem repartitioare si daca le inchid total, e ca si cum m-as debransa, insa asta nu intereseaza pe nimeni.
Prin urmare, am ajuns la concluzia ca singura solutie e sa ma debransez ilegal. Conform legii 325/2006, daca fac acest lucru, cad sub incidenta art. 45 lit b si art 51. Bun, deci daca ma debransez ilegal si platesc amenda, care sunt consecintele? voi mai suporta ceva? voi fi data in judecata? voi fi obligata sa ma rebransez?

Va multumesc si astept un sfat de la Dvs.
Va multumesc pentru raspuns.
Stiu ca nu e vorba de o sanctiune penala. Insa tot nu as vrea sa fiu purtata prin judecata pentru atata lucru.:( Daca platesc amenda si am toate platile la zi mai pot sa ma dea in judecata? Teama mea e ca daca ma debransez asa, nu ma vor scoate de la plata si voi fi obligata sa le platesc in sistem pausal, chiar daca nu mai consum nimic de la ei.
Da, aici chiar apare o problema.
Nu imi pot da seama in acest moment ce ar iesi in aceasta situatie.
Inteleg ca va referiti la TEVILE COMUNE.
Cred ca ar trebui sa urmati procedura legala de debransare.

Altfel, e foarte posibil sa nu scapati de platile respective.Aici apare problema.
Totusi nu ar fi exclus sa scapati de plata pentru tevile comune dar e foarte riscant.
Nu pot anticipa cine ar castiga procesul in aceasta situatie.Ar trebui facut un studiu de caz foarte atent bazat pe mai multe texte de lege.
In mod sigur ati putea fi obligata sa achitati o amenda pentru nerespectarea legii in aceasta materie.

avocat Claudiu Lascoschi
nicolle_rox a scris:
Teama mea e ca daca ma debransez asa, nu ma vor scoate de la plata si voi fi obligata sa le platesc in sistem pausal, chiar daca nu mai consum nimic de la ei.

Aici este marea problema: Apartamentul Dvs. nefiind debransat legal, nu poate fi scos din calcul la repartitia facturii de la furnizorul de energie termica. Ca atare administratorul va trece pe lista de plata suma ce vi s-a repartizat.

Nimeni nu poate sa va faca nimic: nici sa va amendeze, nici sa va cheme in judecata nici sa va rebranseze.
Dar la montarea centralei termice de apartament cum veti proceda?
Am si eu o intrebare.
De ce nu ar putea sa o amendeze ?
De rebransat nu discut ca pot fi multe discutii.
Cu scoaterea de la calcul este corect cumva.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
De ce nu ar putea sa o amendeze ?

Ptr. ca cineva sa ma amendeze, altcineva trebuie sa constate ca eu m-am debransat. Cum o va face daca in apartamentul meu nu intra nimeni?
(Parchetul nu elibereaza mandat de intrare decat in anumite conditii, neindeplinite aici)
Mihai17, utilizator