avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recenzor sau somer?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recenzor sau somer?

In cazul in care un somer este acceptat sa fie recenzor pt recensamantul de anul acesta,conform celor scrise in presa se vor lucra 12 zile ,cca 12 ore/zi pt care recenzorul va primi cca 500 lei net.
- se va incheia un contract de munca?
-se poate pierde somajul?
Mentinez ca indemnizatia de somaj este de 530 lei.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:57, 12 August 2011
Am pus si eu intrebarea asta .
Sa fie clar pt toti: Angajarea ca recenzor se face cu contract civil. O persoana aflata in somaj daca se angajeaza cu contract civil pierde indemnizatia de somaj. Problema e daca persona respectiva isi poate intrerupe somajul pe perioada cand este angajata ca recenzor si pe urma sa-l reia din nou.
doru1961 a scris:

Am pus si eu intrebarea asta .
Sa fie clar pt toti: Angajarea ca recenzor se face cu contract civil. O persoana aflata in somaj daca se angajeaza cu contract civil pierde indemnizatia de somaj. Problema e daca persona respectiva isi poate intrerupe somajul pe perioada cand este angajata ca recenzor si pe urma sa-l reia din nou.


Cititi mai bine Legea nr.76/2002 si veti vedea ca un somer poate cumula indemnizatia de somaj cu veniturile lunare care nu depasesc valoarea indicatorului social de referinta in vigoare (500 lei).
Pierde indemnizatia numai daca aceste venituri sunt mai mari decat valoarea acestui indicator social de referinta in vigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recenzor - vechime in munca muraruelena muraruelena constituie vechime in munca perioada lucrata de 15 zile calendaristice, in anul 2011, ca recenzor se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca ? ... (vezi toată discuția)
Somerul poate fi recenzor? doru1961 doru1961 O persoana ce primeste indemnizatie de somaj se poate angaja cu contract civil pentru a fi recenzor la recesamantul persoanelor din octombrie 2011 sau daca se ... (vezi toată discuția)
Recensamant 2011 - furt la statul de plata? sergiu_vlad87 sergiu_vlad87 Buna ziua. Hai sa va arat cum se calculeaza plata recensamantului (prefecturile afirma ca precizarile le-au primit de la M.A.I.): - ca simplu recenzor, ... (vezi toată discuția)