Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CUM SE PRONUNTA UN PARTAJ IN CAZUL UNUI IMOBIL ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CUM SE PRONUNTA UN PARTAJ IN CAZUL UNUI IMOBIL CUMPARAT PRIN VANZAREA ALTUI IMOBIL DOBANDIT INAINTE DE CASATORIE?

Am detinut un imobil inainte de casatoie . Casatorindu-ma, dupa cativa ani l-am vandut si am cumparat un alt imobil care conform actelor este chiar mai ieftin decat primul .Mi-a rama bani si am facut si ceva amenajari in apartamentul cumparat. De buna credinta, am trecut-o si pe sotia mea in acte insa in timp lucrurile nu au mers chiar mi-am dorit. Am divortat anul trecut iar in prezent fosta sotie locuieste la actualul sau iubit. Daca pot face dovada ca acest imobil este cumparat prin vanzarea altui imobil dobandit inainte de casatorie, in eventualitatea unui partaj care ar fi sansele sa obtin in totalitate dreptul asupra apartamentului?
nu este chiar asa, ca totusi va trebui sa va luptati cu probele. dvs aveti probe ca ati achizitionat imobilul din banii dvs iar fosta sotie nu are nici o dovada ca ar fi investit inimobil. daca a investit, sa faca dovada.
s-ar putea printre distinstii consultanti care v-au raspuns sa fie unii dintre dansii juristi si nu avocati si daca sunt juristi dumnealor se ocupa mai mult cu firmele de aici si inducerea dvs in eroare. consultati un avocat din orasul dvs, care sa va studieze actele si sa inceapa demersurile.

succes!