Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conventie civila- functionar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conventie civila- functionar

Opinia generala, inclusiv practica ICCJ este in sensul, ca persoana care presteaza o activitate in cadrul unei unitati, in baza unei conventii civile de prestari servicii, nu are calitatea de functionar. Or, potrivit art. 147 alin 2 raportat la alin. 1 din acelasi articol, prin functionar se intelege persoana care exercita cu orice titlu, indiferent cum a fost investita, o insarcinare de orice natura etc in serviciul unei unitati. In lumina acestui text de lege, consider ca persoana care indeplineste o anumita activitate, "angajata" fiind in baza unei conventii civile, are calitatea de functionar.
Unde gresesc si ce imi scapa?
Cred ca totul este discutabil si (mai ales) interpretabil. Cunosc cazul unei persoane care a lucrat "la negru" fara nici un fel de contract, conventie sau altceva in acest sens, ocupandu-se de operarea documentelor (introducerea lor in programul contabil) si uneori ridicat numerar din banca, iar acum este judecata pentru delapidare...
Lulica, utilizator