Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contractul de administrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contractul de administrare

Doresc sa stiu daca asociatul unic al unui SRL, care este si administrator prin actul constitutiv,
poate sa incheie un contract de administrare(poate are alta denumire?)cu acelasi SRL,
prin care sa primeasca o indemnizatie de administrator?
Daca se poate,unde anume trebuie inregistrat? ce taxe si impozite se platesc?
Multumesc
Mergeti va rog la ITM si inregistrati un CIM al Administratorului( asociat unic) si mai vorbim.
Nu inteleg ce anume va face sa credeti ca exista probleme in a inregistra un contract de munca pt administrator, mai ales ca de cateva luni a fost introdusa aceasta functie si in COR. Poate ar fi fost mai bine sa ma intrebati daca am inregistrat un asemenea contract inainte sa trageti concluziile.
Ce sa inteleg ca ati iregistrat un CIM al unui asociat unic pentru functia de administator?
Eu l-am redactat, a fost depus la ITM de alta persoana, dar ideea ramane aceeasi: se poate.
Daca a-ti inregistrat felicitari, cade toata logica mea nu mai discut.
Multumesc.