avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contractul de administrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contractul de administrare

Doresc sa stiu daca asociatul unic al unui SRL, care este si administrator prin actul constitutiv,
poate sa incheie un contract de administrare(poate are alta denumire?)cu acelasi SRL,
prin care sa primeasca o indemnizatie de administrator?
Daca se poate,unde anume trebuie inregistrat? ce taxe si impozite se platesc?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: timi , utilizator 08:32, 23 August 2008
Mergeti va rog la ITM si inregistrati un CIM al Administratorului( asociat unic) si mai vorbim.
Nu inteleg ce anume va face sa credeti ca exista probleme in a inregistra un contract de munca pt administrator, mai ales ca de cateva luni a fost introdusa aceasta functie si in COR. Poate ar fi fost mai bine sa ma intrebati daca am inregistrat un asemenea contract inainte sa trageti concluziile.
Ce sa inteleg ca ati iregistrat un CIM al unui asociat unic pentru functia de administator?
Eu l-am redactat, a fost depus la ITM de alta persoana, dar ideea ramane aceeasi: se poate.
Daca a-ti inregistrat felicitari, cade toata logica mea nu mai discut.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Asociatul unic care este si administratorul srl se poate angaja cu contract de munca la aceasta societate? monique monique Buna ziua, Va rog foarte mult lamuriti-ma si pe mine cu problema aceasta : Sunt asociat unic si administratorul unui SRL. Se poate ca sa ma angajez cu carte ... (vezi toată discuția)
Asociat unic-angajat alissia246 alissia246 Daca o pers.este asociat unic si administrator intr-un srl ,poate fi si salariat al acestei firme? (vezi toată discuția)
Din ce traieste un administrator...? angelica36 angelica36 intrebare...din ce traieste un administrator exista o indenimnizatie sau ceva de genul(sa zicem ca nu sunt angajat la propria firma sunt obligat sa ma ... (vezi toată discuția)