Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea la punctul de frontiera.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea la punctul de frontiera.

Surioara mea are un copil, cu baiatul cu care locuieste de aproximativ 4 ani si locuieste intr-o tara europeana.
Ea doreste sa revina in tara, cu copilul, fara prieten.
Mentionez ca ei nu sunt casatoriti, dar copilul este inregistrat cu numele tatalui.
Este necesar acordul scris al tatalui pentru a putea trece punctul de frontiera?
wisdom, utilizator
Copilul este cetatean român? Daca este cetatean roman, la iesirea din Romania ii va fii necesara o procura din partea tatalui.

Daca este cetatea strain nu va avea nevoie de nici un act inafara de pasaport.
Imi cer scuze, se pare ca nu am fost destul de explicit!
wisdom a scris:

Surioara mea are un copil, cu baiatul cu care locuieste de aproximativ 4 ani si locuieste intr-o tara europeana.
Ea doreste sa revina in tara (Romania), cu copilul, fara prieten.
Mentionez ca ei nu sunt casatoriti, dar copilul este inregistrat cu numele tatalui.
Este necesar acordul scris al tatalui pentru a putea trece punctul de frontiera?

Copilul este cetatean roman.
Sper ca se intelege acum.

Veti nevoie de procura de la tata la iesirea din tara.
Este important sa stim următoarele :

1. Cum a ieșit din țară copilul (are pașaport separat, este trecut pe pașaportul mamei) ?
2. La ieșirea din țară a avut acordul autentificat al tatălui ?
3. Din ce țară dorește sora Dvs. să se întoarcă cu copilul ?
4. Cu ce mijloc de transport dorește să se întoarcă (avion, autoturism, autobuz/micribuz, tren) ?

Când vom avea raspunsurile la aceste 4 intrebari va vom putea da și noi un răspuns.
Cu stimă,

Cj. Augustin Zbora
1. Pasaport separat.
2. La iesirea din tara, tatal era prezent.
3. Cehia.
4. Autotorism.

Multumesc anticipat!
wisdom, utilizator