Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea la punctul de frontiera.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea la punctul de frontiera.

Surioara mea are un copil, cu baiatul cu care locuieste de aproximativ 4 ani si locuieste intr-o tara europeana.
Ea doreste sa revina in tara, cu copilul, fara prieten.
Mentionez ca ei nu sunt casatoriti, dar copilul este inregistrat cu numele tatalui.
Este necesar acordul scris al tatalui pentru a putea trece punctul de frontiera?
wisdom, utilizator
Perfect de acord cu Dan Daniel. Sora Dvs. poate intra linistita cu copilul in Romania fara tatal natural si fara declaratia acestuia de acord.
Augustin Zbora, Consilier juridic