avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea la punctul de frontiera.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea la punctul de frontiera.

Surioara mea are un copil, cu baiatul cu care locuieste de aproximativ 4 ani si locuieste intr-o tara europeana.
Ea doreste sa revina in tara, cu copilul, fara prieten.
Mentionez ca ei nu sunt casatoriti, dar copilul este inregistrat cu numele tatalui.
Este necesar acordul scris al tatalui pentru a putea trece punctul de frontiera?
Ultima modificare: Luni, 15 August 2011
wisdom, utilizator
Cel mai recent răspuns: Augustin Zbora , Consilier juridic 20:10, 28 August 2011
Perfect de acord cu Dan Daniel. Sora Dvs. poate intra linistita cu copilul in Romania fara tatal natural si fara declaratia acestuia de acord.
Ultima modificare: Duminică, 28 August 2011
Augustin Zbora, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Passapoarte Wawelena Wawelena Buna seara am si eu o intrebare va rog frumos!! Daca o familie de romani sunt stabiliti in Italia, avand un copil minor,, o fetita de 10 ani!! Daca mama vrea ... (vezi toată discuția)
Calatorie minor roman din italia in romania vdor vdor Buna ziua, as dori sa stiu daca un minor, cetatean roman dar stabilit in Italia poate veni din Italia in Romania fara parinti si fara procura. Stiu ca ii ... (vezi toată discuția)
Plecare minor din tara broasca maria broasca maria ce acte imi trebuie sa pot trimite baiatul in vizita la tatal sau in italia cu o terta persoana? Baiatul are pasaport pt ca a fost si vara trecuta acolo dar ... (vezi toată discuția)