Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURILE ANGAJATULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURILE ANGAJATULUI

Buna as dori daca se poate sa primesc un raspuns la urmatoarea problema (o sa fiu mai explicit ca sa intelegeti despre ce e vorba)
Sunt angajat la o firma din Alba Iulia ca si agent de vanzari din luna februarie, de aproximativ 3 luni una din firmele cu care noi colaboram s-a inchis ea(firma respectiva) figurand cu un anumit sold fata de firma noastra. patronul firmei nu mai este de gasit iar din acest motiv seful meu refuza sa imi dea salariul sub motiv ca nu am incasat de la firma respectiva.
intrebarea mea este urmatoarea: Are voie sa faca acest lucru?
mai am o ultima intrebare:
in cat timp este obligat angajatorul sa imi dea decizia de lichidare si drepturile salariale?(dupa ce imi pun demisia fara previz)
In aceste situatii , legiuitorul nu a prevazut niciun anumit termen pentru comunicarea deciziei de incetare a raportului de munca prin demisie.

Pentru salarii, in general, plata se face la data stabilita prin c.i.m. pentru plata salariilor ... dar exista si angajatori care achita aceste drepturi la data inmanarii deciziei de incetare a c.i.m.
dupa cum imi cunosc eu seful din cati au plecat niciunul nu a mai primit salariul .
Eu oricum va multumesc pentru informatii