Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna UZUCAPIUNE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna UZUCAPIUNE?

Sunt data in judecata pentru uzucapiune. Imi puteti spune va rog ce inseamna asta? est vorba de uzucapiune de 30 de ani. iar in citatia pe care am primit o cel care m-a dat in judecata nu a locuit in acea casa timp de 30 de ani. de fapt el are domiciliul acolo doar de vreo 2 ani.
ella_camy, utilizator
am inteles ca trebuie sa dau PRIMARIA COMUNALA in judecata deoarece ea este proprietarul actual al acelui pamant [din moment ce nu exista unul e implicit PRIMARIA] - asta am aflat de la un avocat.

de la altul am aflat urmatoarele:

"in acest caz poate fi invocata uzucapiunea de 30 de ani.
face o actiune in constatare si se emite hotarare care tine loc de titlu.
in baza ei, face documentatia cadastrala.
cu acestea merge si inscrie la cartea funciara.
apoi merge la notar si vinde"

dvs. ce parere aveti ?
multumesc anticipat.
m1ha1g, utilizator
Primaria nu are personalitate juridica, adica nu poate sta in procese (cu minunata si frumoasa exceptie care nu se aplica aici!)!
E vorba de comuna, dati comuna in judecata.

Actiunea nu e una in constatare, ci in realizare; dar nu conteaza cum va exprimati in actiune, tot asa va fi tratata.

In rest, de acord. Dati-i bataie!
AVLIL a scris:

Primaria nu are personalitate juridica, adica nu poate sta in procese (cu minunata si frumoasa exceptie care nu se aplica aici!)!
E vorba de comuna, dati comuna in judecata.

Actiunea nu e una in constatare, ci in realizare; dar nu conteaza cum va exprimati in actiune, tot asa va fi tratata.

In rest, de acord. Dati-i bataie!

va bateţi joc de mine ? cum să dau în judecată COMUNA ?
Doamna sau domnule, daca incerc sa va ajut si dv. imi spuneti ca imi bat joc de dv., solicitati alte pareri.
Proprietatea unui teren este a administratiei teritorial-administrative in care se situeaza, daca e proprietate privata locala a statului (nu e corect juridic, dar nu stiu cum sa va explic).

Unitatea administrativ-teritoriala in ncare e terenul este, inteleg de la dv., o comuna (poate un sat dintr-o comuna, nu stiu), prin urmare ea e proprietara, deci impotriva ei va indreptati.

Daca dati Primaria in judecata, va ridica exceptia lipsei calitatii procesual-pasive si... ati terminat-o!
Va judecati cu respectiva comuna, reprezentata de primar. Asta asa, la o prima vedere. Depinde si de situatia juridica a terenului, e proprietate publica, privata...
Proprietatea publica nu se uzucapeaza... ;)
AVLIL a scris:

1.Daca dati Primaria in judecata, va ridica exceptia lipsei calitatii procesual-pasive si... ati terminat-o!
2.Depinde si de situatia juridica a terenului, e proprietate publica, privata...

1.aici nu am inteles. cum anume "am terminat-o" ?
2.terenul din spatele casei presupun ca e proprietate privata din moment ce e ingradit si nu poate circula oricine fara acordul meu, chiar daca nu am act de proprietate pe el. de fapt asa e la toti vecinii mei.

Multumesc foarte mult pentru raspuns