avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna UZUCAPIUNE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna UZUCAPIUNE?

Sunt data in judecata pentru uzucapiune. Imi puteti spune va rog ce inseamna asta? est vorba de uzucapiune de 30 de ani. iar in citatia pe care am primit o cel care m-a dat in judecata nu a locuit in acea casa timp de 30 de ani. de fapt el are domiciliul acolo doar de vreo 2 ani.
Ultima modificare: Luni, 25 August 2008
ella_camy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 23:14, 12 Septembrie 2008
am inteles ca trebuie sa dau PRIMARIA COMUNALA in judecata deoarece ea este proprietarul actual al acelui pamant [din moment ce nu exista unul e implicit PRIMARIA] - asta am aflat de la un avocat.


de la altul am aflat urmatoarele:

"in acest caz poate fi invocata uzucapiunea de 30 de ani.
face o actiune in constatare si se emite hotarare care tine loc de titlu.
in baza ei, face documentatia cadastrala.
cu acestea merge si inscrie la cartea funciara.
apoi merge la notar si vinde"

dvs. ce parere aveti ?
multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 11 Septembrie 2008
m1ha1g, utilizator
Primaria nu are personalitate juridica, adica nu poate sta in procese (cu minunata si frumoasa exceptie care nu se aplica aici!)!
E vorba de comuna, dati comuna in judecata.

Actiunea nu e una in constatare, ci in realizare; dar nu conteaza cum va exprimati in actiune, tot asa va fi tratata.

In rest, de acord. Dati-i bataie!
AVLIL a scris:

Primaria nu are personalitate juridica, adica nu poate sta in procese (cu minunata si frumoasa exceptie care nu se aplica aici!)!
E vorba de comuna, dati comuna in judecata.

Actiunea nu e una in constatare, ci in realizare; dar nu conteaza cum va exprimati in actiune, tot asa va fi tratata.

In rest, de acord. Dati-i bataie!


va bateţi joc de mine ? cum să dau în judecată COMUNA ?
Doamna sau domnule, daca incerc sa va ajut si dv. imi spuneti ca imi bat joc de dv., solicitati alte pareri.
Proprietatea unui teren este a administratiei teritorial-administrative in care se situeaza, daca e proprietate privata locala a statului (nu e corect juridic, dar nu stiu cum sa va explic).

Unitatea administrativ-teritoriala in ncare e terenul este, inteleg de la dv., o comuna (poate un sat dintr-o comuna, nu stiu), prin urmare ea e proprietara, deci impotriva ei va indreptati.

Daca dati Primaria in judecata, va ridica exceptia lipsei calitatii procesual-pasive si... ati terminat-o!
Va judecati cu respectiva comuna, reprezentata de primar. Asta asa, la o prima vedere. Depinde si de situatia juridica a terenului, e proprietate publica, privata...
Proprietatea publica nu se uzucapeaza... ;)
AVLIL a scris:

1.Daca dati Primaria in judecata, va ridica exceptia lipsei calitatii procesual-pasive si... ati terminat-o!
2.Depinde si de situatia juridica a terenului, e proprietate publica, privata...

1.aici nu am inteles. cum anume "am terminat-o" ?
2.terenul din spatele casei presupun ca e proprietate privata din moment ce e ingradit si nu poate circula oricine fara acordul meu, chiar daca nu am act de proprietate pe el. de fapt asa e la toti vecinii mei.

Multumesc foarte mult pentru raspuns

Alte discuții în legătură

Uzucapiunea- se mai aplica? DeanRomy DeanRomy Am niste rude care folosesc un teren al primariei de peste 30 de ani. Folosintza a fost neintrerupta si netulburata in aceasta perioada. Acum 15 ani tatal lor ... (vezi toată discuția)
Am platit impozit 60 de ani pe un teren si nu stiu cum sa il revendic valihq valihq Buna ziua. Am platit impozit pe un teren timp de 60 de ani si intre timp mi-a fost luat de catre un frate deal meu.Eu am continuat in continuare sa platesc ... (vezi toată discuția)
Grãdinã fãrã acte plãtitã impozit de 42 de ani melinda67 melinda67 Bună ziua! Părinţii mei cu unchiul au cumpărat în 1967 o casă cu patru apartamente două curţi şi patru bucăţi de grădină în centrul oraşului. ... (vezi toată discuția)