Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE FARA PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE FARA PREAVIZ

Buna ziua.

Doresc sa demisionez in ziua in care legal trebuie sa ma intorc la servici dupa concediul de maternitate.Problema e ca nu vreau si nu pot sa stau in perioada preaviz si daca inaintez demisia cu acordul partilor,sefa mea nu va fi de acord asa cum mi-a transmis si acum ar vrea sa ma dea afara cu litera I art 61 a.
Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu ma dea afara pe motive de indisciplina?Poate sa faca asta daca nu ma prezint la job ,dar ii dau cererea de demisie si ii explic in ea ca nu am cu cine lasa copilul?Nu as vrea sa aibe aceasta satisfactie si eu tinicheua de coada toata viata.Va multumesc foarte mult.
Sfatul meu este sa nu faceti d-stra incadrarea juridica in demisie si sa nu stipulati termene de preaviz, etc.
Faceti o formulare standard:
Domnule Administrator,

Subsemnata X nascuta si legitimata cu X va aduc la cunostinta ca la data implinirii varstei de 2 ani a copilului X, respectiv X.X.XXX, data incetarii concediului privind cresterea copilului nu ma pot intoarce la serviciu din motive strict personale, drept pentru care va solicit incetarea contractului individual de munca incepand cu aceasta data.

Data Semnatura,

Expediati prin posta cu confirmare de primire cu 15 zile inainte.

Demisia este intiativa d-stra.
Cu preaviz sau fara este decizia angajatorului.
Am inteles.Mii de multumiri
In cererea respectiva mentionati si cum doriti sa faceti incetarea c.i.m. : prin demisie(art.81 C.mun.) sau cu acordul partilor(art.55 lit.b C.mun.) ... in lipsa unor astfel de precizari, angajatorul este psoibil sa nu stie care va fi teemiul de drept al incetarii raportului dvs de munca.
factorZ a scris:

Sfatul meu este sa nu faceti d-stra incadrarea juridica in demisie si sa nu stipulati termene de preaviz, etc.
Faceti o formulare standard:
Domnule Administrator,

Subsemnata X nascuta si legitimata cu X va aduc la cunostinta ca la data implinirii varstei de 2 ani a copilului X, respectiv X.X.XXX, data incetarii concediului privind cresterea copilului nu ma pot intoarce la serviciu din motive strict personale, drept pentru care va solicit incetarea contractului individual de munca incepand cu aceasta data.

Data Semnatura,

Expediati prin posta cu confirmare de primire cu 15 zile inainte.

Demisia este intiativa d-stra.
Cu preaviz sau fara este decizia angajatorului.

La demisie nu se specifica o solicitare care trebuie sa primeasca sau nu aprobare,gen:"drept pt. care va solicit incetarea cim cu data de ,,,"ci se intocmeste o notificare,prin care se aduce la cunostinta vointa angajatului de a intrerupe raporturile de munca cu o data anume.(prin prezenta notificare va aduc la cunostinta ca incepand din data de..doresc incetarea rap. de munca cu.. )
Angajatorul ia act despre aceasta notificare pe care nu are cum sa o refuze,doar ca poate raspunde :am luat la cunostinta asupra notificarii dvs.data cu care veti inceta cimul este fie1.data la care expira preavizul,2. ziua urmatoare inregistrarii notificarii,daca renunta [/b]in totalitate la preaviz,sau 3.o data anume inainte de expirarea preavizului,daca renunta doar partial lla acest preaviz.