Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal - concediu fara plata - suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal - concediu fara plata - suspendare cim

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs privind urmatoarea situatie. Un salariat este in concediu fara plata de 10 zile. In situatia data cim poate fi sau nu. CM spune :
Art. 54. [suspendarea prin acordul prilor]
Contractul individual de munc poate fi suspendat, prin acordul prilor, n cazul concediilor fr plat pentru studii sau pentru interese personale.
Intrebari:
1) suspendati cim;
2) daca suspendati cim, raportati si in revisal;
3) ati discutat cu cineva de la itm pe tema asta;
Multumesc frumos
noiembriesm, utilizator
Multumesc pentru raspuns. La fel am gandit si eu...speram totusi sa scap de atatea hartii, dar nu avem ce face, asta e..
Decizia de incetare a suspendarii mai trebuie introdusa in Revisal? Se trece de la inceput intervalul in Revisal sau se poate trece doar inceputul suspendarii si incetarea o bag atunci cand emit decizia de incetare a suspendarii
In program dati pe incetare suspendare si introduceti data incetarii suspendarii
Buna ziua. Pentru contractele in vigoare la 01.08.2011, dar incetate in septembrie si transmisa incetarea prin revisalul vechi, se mai transmite contractul si incetarea si cu noul Revisal? Merci
Daca le-ati transmis prin versiunea veche, de ce sa le mai trimitet prin cea noua inca o data ... oricum la preluarea datelor , versiunea noua preia numai c.i.m.active.

Transmiterea in continuare a REVISAL-ului in varianta veche ridica mari semne de intrebare, avand in vedere ca HG nr.161/2006 este abrogata.