avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evidenta angajati ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evidenta angajati ITM

Sunt angajata la o firma de circa 1,6 ani. In primul an am fost angajat cu jumatate de norma( 4 ore)iar de la 01.01.2011 mi s-a spus ca am fost trecut la 8 ore. De la 01.01.2011 am primit de la ITM cartile de munca, cu mentiunea verbala ca acestia( ITM-ul) nu mai sunt obligati sa efectueze mentiuni in cartile de munca privind situatia angajatilor.Intrebarea mea este daca la ora actuala doresc sa stiu si eu cum sunt incadrat, la ce salariu mi se platesc impozitele la stat, etc. de unde pot afla aceste informatii( in afara de angajator).
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:01, 1 Septembrie 2011
Declaratia 112 nu are nicio legatura cu ceea ce ati postat dvs din HG nr.500/2011 si nici din Codul Muncii.
ionelbarus a scris:

Sunt angajata la o firma de circa 1,6 ani. In primul an am fost angajat cu jumatate de norma( 4 ore)iar de la 01.01.2011 mi s-a spus ca am fost trecut la 8 ore. De la 01.01.2011 am primit de la ITM cartile de munca, cu mentiunea verbala ca acestia( ITM-ul) nu mai sunt obligati sa efectueze mentiuni in cartile de munca privind situatia angajatilor.Intrebarea mea este daca la ora actuala doresc sa stiu si eu cum sunt incadrat, la ce salariu mi se platesc impozitele la stat, etc. de unde pot afla aceste informatii( in afara de angajator).


Nu trebuia "sa vi se spuna" ci trebuia sa semnati si sa primiti un act aditional la contractul individual de munca prin care vi se modifica :
*Durata muncii ( de la 4 ore la 8 ore / zi-- 20 ore la 40 ore/ saptamana)
*Repartizare programului de lucru ( adica intervalul orar in care desfasurati activitatea)
*Salariul ( logic... )
Daca nu ati semnat si nu ati primit asa ceva atunci.... "verba volant, scripta manet"
Iar o intelegere verbala este greu de dovedit in fata instantei ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca vasiliugheorghe vasiliugheorghe cum verific daca contractul meu de munca a fost inregistrat la ITM deoarece pe contract nu am niciun numar de inregistrare la ITM? va multumesc (vezi toată discuția)
Obtinere copie cartea de munca simoname simoname Buna ziua Cum pot obtine o copie de pe cartea de munca pentru a vedea salariul si numarul de ore la care sunt trecut? Mentionez ca nu doresc sa apelez la ... (vezi toată discuția)
Dosarul personal al salariatului - ce trebuie sa contina si ce risca angajatorii daca nu il intocmesc? Valentin_buzau Valentin_buzau Dosarul personal al salariatului - ce trebuie sa contina si ce risca angajatorii daca nu il intocmesc? Cine imi poate spune ce trebuie sa contina acest ... (vezi toată discuția)