Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatia e sigura?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatia e sigura?

Buna ziua! Sunt casatorit de 2 ani.Am o casa cumparata inainte de casatorie pe numele meu si un apartament tot pe numele meu cumparat in timpul casatoriei bun propriu care a inlocuit un alt bun propriu vandut.In contract (apartament)sotia mea e declarant si semneaza ca nu are pretentii banii pe achizitie fiind ai mei in totalitate.Pot dona ficei mele casa sau apartamentul fara sa am probleme mai tarziu? poate cineva sa atace donatia? nu am alti copii inafara de ea dar sotia are o fica din alta casatorie.Mai sigur ar fi un contract de intretinere?Dar unui nepot al ficei mele de 4 ani pot dona pastrand uzufructul viager?care varianta e mai buna? sotia poate ataca donatia? Multumesc!
din pacate, asa este. dar dupa aceea aveti siguranta ca fiica dumneavoastra va ramane cu tot, iar sotia cu nimic.
ii ramane si ei destul,mai am un apartament ,autoturism si o multime de bunuri de valoare in casa
faceti contract de vanzare cumparare cu fiica, indiferent cat va costa. asa sunteti sigura ca fata va ramane cu ce doriti dumneavostra. dupa decesul dumneavoastra, in urma succesiunii sotia va avea dreptul la majoritatea bunurilor. 50% sotia iar cealalta 50% se imparte 25% sotia si 25% fiica dumneavoastra. nu stiu daca fiica ei are vreun drept. sper ca nu. ganditi-va ca din ce ati agonisit toata viata, fiica dumneavoastra va avea foarte putin iar tanara sotie, pe nedrept foarte mult.
dianami, utilizator
eu stiu ca dupa decesul meu sotia are dreptul la 1/4 din toate bunurile mele proprii.Ma insel eu oare?
Nu va inselati, in cazul Dvs. (sotia vine la mostenire impreuna cu fiica Dvs.) sotia are dreptul la o patrime din masa succesorala.